reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > 50 zł za jeden dzień ogrzewania domu?

50 zł za jeden dzień ogrzewania domu?

Podczas silnych mrozów jeden dzień ogrzewania domu gazem może nas kosztować nawet 50 zł. Ile płacimy za ogrzewanie domów i mieszkań w całym sezonie grzewczym?

Ile kosztuje nas jeden dzień mrozu?

Im niższa temperatura za oknem, tym wyższe rachunki za ogrzewanie mieszkania lub domu. Jeden mroźny dzień może wiązać się z kosztami ogrzewania na poziomie kilkudziesięciu złotych. Przykładowo za ogrzanie przeciętnie ocieplonego domu z lat 90. o powierzchni 150 mkw., który ma piec gazowy, trzeba byłoby zapłacić 63 zł, gdyby temperatura w ciągu doby wahała się w granicach od minus 25 do minus 30 stopni. Gdyby do ogrzewania tego samego domu był wykorzystywany relatywnie tańszy węgiel, to za jeden dzień ciepła trzeba byłoby zapłacić 35 złotych. W takich samych warunkach atmosferycznych mieszkaniec lokalu o powierzchni 50 mkw. w wielkiej płycie powinien liczyć się z kosztem rzędu 29 złotych dziennie.

Zobacz także: Mandat za nieodśnieżony chodnik przed domem?

To przykład dość ekstremalny w naszym klimacie. Przy założeniu mrozów prognozowanych w Warszawie w najbliższych dniach właściciel modelowego domu ogrzewanego gazem musiałby liczyć się z kosztem rzędu 53 złotych. W przypadku węgla byłoby to 30 złotych, a w przypadku sieci miejskiej – 32 złote. Koszt ogrzania mieszkania o powierzchni 50 mkw. w bloku z wielkiej płyty wyniósłby natomiast około 24 złotych.

A ile cały sezon?

Takie stawki oznaczają dwu-, a nawet trzykrotny wzrost kosztu ogrzewania względem średniej dla całego okresu grzewczego. W normalnych warunkach roczny koszt ogrzania przeciętnego mieszkania o powierzchni 50 mkw. w bloku z wielkiej płyty, dla przyjętych założeń wynosi 2,2 tys. zł. Gdyby przyjąć, że okres grzewczy ma 230 dni, oznaczałoby to dobowy koszt ogrzewania na poziomie 10 złotych. Jest to wynik o trzy razy niższy od szacunkowego kosztu ogrzewania, gdy słupek rtęci znajduje się na trzydziestej kresce poniżej zera.

Zobacz także: W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogrzewanie domu. Fot. Fotolia
Ogrzewanie domu. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama