REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację

PRESTIGE PR
Deweloperzy.
Deweloperzy.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację, która obok niskich cen i mniejszych metrażów stanowi najważniejszy czynnik brany pod uwagę przez nabywców mieszkań. W 2012 roku to właśnie lokalizacja będzie dla deweloperów decydująca w walce o kolejnych klientów.

Nowe inwestycje zaspokajają potrzeby kupujących dotyczące metrażu. Na rynek wchodzi coraz więcej lokali kompaktowych. Deweloperzy skupią się na mieszkaniach niedużych powierzchniowo. Poza tym w projektach, które wprowadzane są do sprzedaży, ceny są niższe niż w poprzednich latach. Głównie ze względu na to, że mieszkania budowane są teraz zwykle w standardzie popularnym. Przy zoptymalizowanych stawkach cenowych i powierzchniach na czołowe miejsce wysuwa się lokalizacja. To właśnie ten czynnik w bieżącym roku może odegrać decydującą rolę w walce o klienta.  

REKLAMA

Liczy się lokalizacja

Położenie inwestycji staje się jeszcze ważniejszym kryterium wyboru mieszkania niż wcześniej. Jak podaje Home Broker, w minionym roku zarysował się trend do nabywania mieszkań bliżej śródmieść miast. W 2011 roku nabywców znajdowały mieszkania bardziej centralnie położone niż te sprzedawane w poprzednim roku. Kupujący za pośrednictwem tej firmy wybierali lokale oddalone od centrum przeciętnie o 2,5 km, podczas gdy rok wcześniej było to 3,1 km.

Zobacz także: Deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania?

REKLAMA

Lokalizacja okazała się także najbardziej istotnym czynnikiem przy wyborze mieszkania dla poszukujących lokum, którzy brali udział w ankiecie przeprowadzonej przez portal Morizon.pl. Analiza potwierdziła, że kupujący mieszkania na rynku pierwotnym największą wagę przykładają do położenia inwestycji. Na ten czynnik zwraca uwagę aż 80 proc. planujących zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Coraz więcej osób ma świadomość, że dobra komunikacja z miejscami, w których często bywamy, pozwala zaoszczędzić znaczną ilość czasu. Drugim istotnym aspektem była cena, na którą wskazywało ponad 60 proc. nabywców nowych mieszkań.  

Dlatego osiedla, które będą budowane w 2012 roku, powstaną z pewnością w dobrze przemyślanych lokalizacjach. W Warszawie będą pojawiać się m.in. wzdłuż istniejącej i planowanej linii metra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów


Cena mieszkania

Poza lokalizacją najważniejszym kryterium wyboru mieszkania jest też oczywiście cena. Jeszcze istotniejsza stała się po wejściu w życie w tym roku kolejnych zapisów Rekomendacji S ograniczającej dostęp do kredytów hipotecznych. Najbardziej liczy się cena całkowita mieszkania. To właśnie ona jest przyczyną, dla której kupujący wybierają mniejsze lokale.

Zobacz także: Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

REKLAMA

W inwestycji Nowa Wileńska, którą od wiosny ubiegłego roku realizujemy w Warszawie, największe zainteresowanie kupujących wzbudzają niewielkie lokale dwupokojowe do 40 mkw. oraz trzypokojowe z zamkniętą kuchnią poniżej 56 mkw. Ceny takich mieszkań nie są wysokie i dlatego łatwiej jest o kredyt. Poza tym niezwykle ważniejszym czynnikiem dla kupujących jest położenie budynku, który od Starego Miasta oddalony jest o trzy przystanki tramwajowe, a w jego pobliżu zaplanowana została stacja drugiej linii metra Dworzec Wileński. Lokalizacja inwestycji w połączeniu z ceną mieszkań (od 7300 zł/mkw.) stanowi o atrakcyjności naszej oferty. – tłumaczy Michał Wilczewski, pełnomocnik firmy Budrem.     

Istotne zmiany dotyczące preferencji klientów zauważają także analitycy Home Broker. Ponad połowa mieszkań kupowanych w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku to lokale dwupokojowe. W pięciu głównych miastach rozpatrywanych przez analityków tej firmy zmalała liczba transakcji dotyczących kawalerek, zwiększyła się zaś ilość nabywanych mieszkań dwupokojowych i większych. Nie pociągnęło to za sobą jednak wzrostu ich przeciętnego metrażu. Powierzchnia kupowanych lokali nawet nieznacznie zmalała. To świadczy o rosnącej popularności mieszkań kompaktowych, czyli takich, które oferują możliwie dużo pokoi przy małym metrażu. 

Zobacz także: Ustawa deweloperska niekorzystna dla małych deweloperów?


Mieszkania kompaktowe

Na zmniejszanie się średniego metrażu mieszkań poszukiwanych przez klientów wskazuje także analiza redNet Consulting. Jeszcze jesienią 2010 roku tylko 8 proc. potencjalnych nabywców deklarowało chęć zakupu w Warszawie lokalu o powierzchni od 30 do 40 mkw. W analogicznym okresie 2011 roku zainteresowanie takimi mieszkaniami zgłaszało już około 12 proc. ankietowanych. Podobny wzrost popularności dotyczył również lokali o powierzchni od 40 do 60 mkw. W przypadku większych mieszkań tendencja jest odwrotna. Rok temu około 44 proc. potencjalnych nabywców chciało kupić nieruchomość większą niż 60 mkw. Obecnie ich odsetek spadł do poziomu około 36 proc.

Zobacz także: Nowe dzielnice we Wrocławiu

Kurczenie się najbardziej pożądanych metrażów potwierdzają nie tylko deklaracje potencjalnych klientów, lecz także zestawienie transakcji faktycznie zawieranych na rynku. Jeszcze dwa lata temu średnia powierzchnia mieszkania dwupokojowego nabywanego w Warszawie wynosiła 53,5 mkw., a obecnie spadła do poziomu około 49 mkw. Zainteresowaniem największej liczby kupujących cieszą się natomiast jeszcze mniejsze dwa pokoje. 

Zobacz także: Sprzedaż kamienic na stabilnym poziomie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA