reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów

Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów

Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów i zyskuje przewagę nad deweloperami. Ceny domów spadają zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym, ale używanych domów jest w ofercie więcej.

Ze względu na wysokie ceny na warszawskim rynku nieruchomości zainteresowanie zakupem domów jest niewielkie. Nie znaczy to jednak, że nie ma ich wcale, ale grupa potencjalnych nabywców zmniejszyła się teraz o te osoby, które wcześniej wybierały dom za miastem zamiast mieszkania w jego centrum. Dziś mieszkania są znacznie tańsze niż w latach 2007–2008, kiedy za równowartość nowego, trzypokojowego mieszkania w jednej z najbardziej atrakcyjnych stołecznych dzielnic można było kupić dom oddalony od centrum Warszawy o 20–30 km. Dodatkowo wprowadzenie od początku tego roku nowych regulacji w bankach (Rekomendacja S) spowodowało, że zdolność kredytowa wielu osób obniżyła się.

Zobacz także: Nowe domy stanowią tylko 6,5% oferty rynku

Pierwsze dni tego roku przyniosły wzrost oprocentowania kredytów wyrażonych zarówno w złotych, jak i w euro. Z danych Comperia.pl wynika, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczek w rodzimej walucie wynosi teraz 7,18 proc. i jest najwyższa od prawie dwóch lat. W przypadku kredytów w euro średnie oprocentowanie na początku stycznia bieżącego roku osiągnęło wartość 5,39 proc. W ciągu miesiąca wzrosło o 0,29 pkt. procentowego. Poza tym działania banków zmierzają do tego, żeby kredyty w tej walucie zniknęły z rynku, podobnie jak te denominowane we franku szwajcarskim.

Nabywca decyduje

Rynek domów jednorodzinnych to dziś rynek nabywcy. Oferta jest większa niż popyt. Dlatego zainteresowani zakupem poszukują okazji rynkowych i negocjują ceny ofertowe. Deweloperzy w znacznym stopniu obniżyli już stawki. Wydawać by się mogło więc, że większe możliwości negocjacyjne oferuje rynek wtórny. Z tym jednak jest różnie. Część nieruchomości z drugiej ręki wystawionych do sprzedaży stanowią domy i segmenty oferowane po cenach znacznie zawyżonych w porównaniu z cenami rynkowymi. Zalegają w ofercie od 2–3 lat, a mimo to ich właściciele nie biorą pod uwagę zmiany stawek.

Tymczasem propozycje cenowe deweloperów budujących segmenty i osiedla domów jednorodzinnych są coraz atrakcyjniejsze dla kupujących. Jak podają analitycy Open Finance, od jesieni 2010 roku do jesieni 2011 roku w przeliczeniu na metr kwadratowy nowe domy staniały o ok. 2 proc. Ogólny spadek ich średnich cen na rynku deweloperskim wyniósł jednak prawie 10 proc. Znacznie zmniejszył się bowiem metraż nowo budowanych domów. Jak wynika z zestawienia ofert wystawionych podczas ubiegłorocznych targów jesiennych, ich powierzchnia zmniejszyła się średnio o prawie 15 proc. ze 174 mkw. do 148 mkw.

Zobacz także: Najwięcej mieszkań powstaje na Białołęce

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dom jednorodzinny. Fot. materiały prasowe
Dom jednorodzinny. Fot. materiały prasowe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama