Kategorie

Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów

PRESTIGE PR
Dom jednorodzinny. Fot. materiały prasowe
Dom jednorodzinny. Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media
Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów i zyskuje przewagę nad deweloperami. Ceny domów spadają zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym, ale używanych domów jest w ofercie więcej.

Ze względu na wysokie ceny na warszawskim rynku nieruchomości zainteresowanie zakupem domów jest niewielkie. Nie znaczy to jednak, że nie ma ich wcale, ale grupa potencjalnych nabywców zmniejszyła się teraz o te osoby, które wcześniej wybierały dom za miastem zamiast mieszkania w jego centrum. Dziś mieszkania są znacznie tańsze niż w latach 2007–2008, kiedy za równowartość nowego, trzypokojowego mieszkania w jednej z najbardziej atrakcyjnych stołecznych dzielnic można było kupić dom oddalony od centrum Warszawy o 20–30 km. Dodatkowo wprowadzenie od początku tego roku nowych regulacji w bankach (Rekomendacja S) spowodowało, że zdolność kredytowa wielu osób obniżyła się.

Zobacz także: Nowe domy stanowią tylko 6,5% oferty rynku

Pierwsze dni tego roku przyniosły wzrost oprocentowania kredytów wyrażonych zarówno w złotych, jak i w euro. Z danych Comperia.pl wynika, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczek w rodzimej walucie wynosi teraz 7,18 proc. i jest najwyższa od prawie dwóch lat. W przypadku kredytów w euro średnie oprocentowanie na początku stycznia bieżącego roku osiągnęło wartość 5,39 proc. W ciągu miesiąca wzrosło o 0,29 pkt. procentowego. Poza tym działania banków zmierzają do tego, żeby kredyty w tej walucie zniknęły z rynku, podobnie jak te denominowane we franku szwajcarskim.

Nabywca decyduje

Reklama

Rynek domów jednorodzinnych to dziś rynek nabywcy. Oferta jest większa niż popyt. Dlatego zainteresowani zakupem poszukują okazji rynkowych i negocjują ceny ofertowe. Deweloperzy w znacznym stopniu obniżyli już stawki. Wydawać by się mogło więc, że większe możliwości negocjacyjne oferuje rynek wtórny. Z tym jednak jest różnie. Część nieruchomości z drugiej ręki wystawionych do sprzedaży stanowią domy i segmenty oferowane po cenach znacznie zawyżonych w porównaniu z cenami rynkowymi. Zalegają w ofercie od 2–3 lat, a mimo to ich właściciele nie biorą pod uwagę zmiany stawek.

Tymczasem propozycje cenowe deweloperów budujących segmenty i osiedla domów jednorodzinnych są coraz atrakcyjniejsze dla kupujących. Jak podają analitycy Open Finance, od jesieni 2010 roku do jesieni 2011 roku w przeliczeniu na metr kwadratowy nowe domy staniały o ok. 2 proc. Ogólny spadek ich średnich cen na rynku deweloperskim wyniósł jednak prawie 10 proc. Znacznie zmniejszył się bowiem metraż nowo budowanych domów. Jak wynika z zestawienia ofert wystawionych podczas ubiegłorocznych targów jesiennych, ich powierzchnia zmniejszyła się średnio o prawie 15 proc. ze 174 mkw. do 148 mkw.

Zobacz także: Najwięcej mieszkań powstaje na Białołęce


Poza tym wiele z firm deweloperskich zdecydowało się na obniżki stawek w swoich inwestycjach. Na przykład BARC Warszawa S.A. obniżył o 200 tysięcy ceny wszystkich segmentów, które ma jeszcze w sprzedaży w inwestycji położonej w warszawskim Wawrze przy ulicy Kadetów. Domy o powierzchni 163–196 mkw. można teraz kupić w cenie od 6 690 zł/mkw. Najtańszy segment kosztuje niespełna 795 tys. zł, to o 20 proc. mniej niż kilka miesięcy temu. Nie jest to wyjątek. Ceny w swoich inwestycjach obniżyli też tacy deweloperzy jak Dom Development czy Robyg, budujący domy w okolicach Wilanowa.

Zobacz także: Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

Według zestawienia Gazetadom.pl z początku stycznia br., ceny nowych domów i segmentów w Białołęce, gdzie oferta rynku pierwotnego jest najszersza i zarazem najtańsza w stolicy, mieściły się w przedziale 661–807 tys. zł.  W Wawrze, w którym także podaż na rynku deweloperskim jest spora, nieruchomość można kupić w cenie od 730 000 do 1 284 000 złotych.

Rynek wtórny z bogatszą ofertą

Reklama

Jak podaje agencja Metrohouse, w końcu 2011 roku w jej bazie danych znajdowało się o 60 proc. więcej używanych domów wystawionych do sprzedaży niż w tym samym czasie w 2008 roku. Na nowych właścicieli czeka teraz prawie 10 tys. domów i segmentów w Warszawie i okolicy. Przedstawiciele tej firmy twierdzą, że podobny wzrost podaży domów notują wszystkie agencje pośrednictwa.

Z zestawień ofertowych pośredników wynika, że np. w Markach czy Radzyminie nieruchomości z działkami o znacznej powierzchni można kupić już za 500–600 tys. zł, podczas gdy trzy lata temu ich ceny były o 100 tys. zł wyższe. Z drugiej strony w Warszawie są lokalizacje, w których ceny spadają nieznacznie. Należą do nich takie ekskluzywne miejsca jak np. Żoliborz Oficerski czy pewne enklawy Mokotowa.

Spadki cen używanych domów są najbardziej widoczne pod Warszawą. Ich skala zależy od rodzaju budynku i jego lokalizacji. Z zestawienia ofert Metrohouse wynika, że pod miastem ceny używanych domów spadły o co najmniej 10 proc. Pośrednicy z innych agencji wskazują nawet, że niektóre oferty staniały o 15 proc. (dane SalonuDomow.pl).

Najbardziej poszukiwane są niewielkie domy. Optymalna powierzchnia użytkowa nieruchomości dla największej liczby potencjalnych kupujących to około 150 mkw., a działki od 5 do 10 arów. Przy tym odległość od centrum Warszawy nie powinna być większa niż 25 km.

Zobacz także: Ustawa deweloperska niekorzystna dla małych deweloperów?

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych - podwyżka o 12,4% od 1 sierpnia 2021 r.

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

  Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

  Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.