| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek powierzchni biurowych w 2012 r.

Rynek powierzchni biurowych w 2012 r.

Rynek powierzchni biurowych w 2012 r. będzie dobry dla inwestorów – prognozują eksperci. Zapotrzebowanie na biura rośnie, dlatego powstają kolejne inwestycje.

W 2011 roku średnie stawki ofertowe w centralnych lokalizacjach stołecznych wykazywały tendencję wzrostową. W końcu trzeciego kwartału minionego roku utrzymywały się w okolicy  22,6 euro/mkw./m-c. W biurowcach położonych poza centrum ceny wynosiły średnio 15,5 euro/mkw./m-c. i pozostały na stabilnym poziomie. Podobnie jak w miastach regionalnych, gdzie  powierzchnia biurowa kosztowała przeciętnie 11–15 euro/mkw./m-c. Jak wskazuje raport Colliers International, tylko na rynku katowickim zarejestrowano pierwsze wzrosty stawek wywoławczych.

Także analitycy firmy Emmerson zwracają uwagę na to, że 2011 rok stał zdecydowanie pod znakiem ożywienia na rynku powierzchni biurowych. Jego najbardziej widocznym przejawem był wzrost popytu ze strony najemców. W efekcie czego, według analizy tej firmy, m.in. w Warszawie, we Wrocławiu czy w Krakowie stawki czynszowe wzrosły. Prognozy Emmerson mówią, że trend ten może utrzymać się również w 2012 roku.

Bogata oferta biur

Ceny biur wzrastają, bo na rynku brakuje nowych powierzchni. W ciągu dziewięciu miesięcy 2011 roku na głównych rynkach w kraju podaż była o połowę niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak czytamy w zestawieniu Colliers International, od stycznia do września ubiegłego roku nowa podaż najbardziej wzrosła w stolicy. Skoncentrowała się w centrum i w południowej części miasta (strefy: Centralna, Południowa Zachodnia i Południowa Górna). Spośród pozostałych miast najwięcej biur przybyło w Krakowie oraz w Trójmieście i we Wrocławiu.

Zobacz także: Biurowiec nad morzem

Jak podaje Emmerson, teraz w całym kraju na etapie budowy znajduje się łącznie prawie 1 mln mkw. nowej powierzchni, z czego ponad połowa powstanie w Warszawie.

Na rynkach regionalnych, według analiz Colliers International, w 2012 roku największy przyrost powierzchni biurowej odnotuje Wrocław, Kraków i Szczecin. Na stołeczny rynek trafi ponad 250 tys. nowoczesnych powierzchni biurowych. Nowe biurowce powstaną głównie w tych samych strefach biznesowych jak te oddane do użytku w roku ubiegłym. To właśnie te rejony cieszą się również największym zainteresowaniem najemców.  

– W warszawskich strefach biznesu: Centralnej, Południowej Zachodniej i Południowej Górnej oddane zostało w 2011 roku i powstanie w tym roku najwięcej nowoczesnej powierzchni biurowej. Podaż idzie w tym przypadku w parze z popytem. Na ten obszar przypadło łącznie 90 proc. wolumenu wynajmu w pierwszych trzech kwartałach minionego roku. Nieliczne biurowce, które budowane są w Warszawie poza tymi strefami, nie są w stanie zaspokoić popytu w innych częściach miasta. Szczególnie mała ilość nowej powierzchni biurowej powstaje po prawej stronie Wisły. Takie kompleksy jak Inwestycja Kijowska, której realizację na Pradze kończy właśnie firma PBM Południe Development należą do wyjątków. Szczególnie, że kompleks tworzy zrewitalizowana zabytkowa kamienica i bardzo nowoczesny budynek biurowy, pod którym wzdłuż ulicy Wieczorkiewicza przebiegał będzie ruch drogowy – tłumaczy Andrzej Włodarski, partner w spółce Nuvalu, która komercjalizuje obiekt.  

Zobacz także: W 2012 r. powstaną kolejne biura

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »