REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe dzielnice we Wrocławiu

PRESTIGE PR
Wrocław.
Wrocław.
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nowe dzielnice we Wrocławiu – Promenady Wrocławskie i Olimpia Port – to dwa projekty mieszkaniowe, które mają wyróżniać się spośród inwestycji już istniejących na rynku nieruchomości. Jak będą wyglądały nowe dzielnice we Wrocławiu?

REKLAMA

Wrocławskie inwestycje prezentują nową koncepcję urbanistyczną – na rozległych obszarach powstaną osiedla o spójnej, wielofunkcyjnej zabudowie, mogące pretendować do miana integralnych dzielnic. Zabudowa Promenad obejmie około 20 hektarów powierzchni w sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego – między ulicą Zakładową a Rychtalską. Docelowo ma tu powstać blisko 2 tys. mieszkań, a także budynki  o funkcjach usługowych, handlowych, kulturalnych, hotelowych i edukacyjnych. Olimpia Port również powstaje nad samą rzeką – między ulicą Swojczycką a kanałem nawigacyjno-żeglugowym Odry. W planach jest budowa około 5 tys. mieszkań na blisko 80 hektarach powierzchni.

REKLAMA

– Planujemy, że nasze osiedle stanie się w niedalekiej przyszłości zupełnie osobną dzielnicą miasta. – zapowiada Tomasz Sujak z Archicomu – Obok mieszkań powstaną tu również budynki przeznaczone pod działalność usługową, obiekty kultury, oświaty i ochrony zdrowia. Nadrzeczny bulwar ma natomiast stać się miejscem spotkań. Tutaj będą zlokalizowane kawiarenki i restauracje, skwery, place zabaw dla dzieci oraz serce osiedla, czyli główny plac.  Całe osiedle ma być okolone ciągiem pieszo-rowerowym wykorzystującym w tym celu m.in. stary trakt kolejowy. – dodaje Sujak.

Zobacz także: Promenady Wrocławskie – nowa dzielnica Wrocławia

Nietypowe pomysły deweloperów

REKLAMA

Celem obu deweloperów jest stworzenie takiej przestrzeni mieszkalnej, która zapewni mieszkańcom wszystko, co jest potrzebne do życia. Plany osiedli przypominają więc raczej podwaliny osobnych miasteczek. Niektóre pomysły zaskakują – Archicom zapowiada stworzenie w obrębie inwestycji małego ryneczku i postawienie kościoła. Jeśli uda się urzeczywistnić te zamierzenia, będzie to pierwsza świątynia we Wrocławiu postawiona przez dewelopera. Vantage Development z kolei zaprosił mieszkańców miasta, aby czynnie włączyli się w tworzenie koncepcji Promenad Wrocławskich. Na specjalnie utworzony adres mailowy wszyscy zainteresowani mogą przysyłać swoje pomysły na aranżację terenów rekreacyjnych w ramach dzielnicy. W ten sposób deweloper realizuje ideę osiedla społecznego, odpowiadającego na autentyczne potrzeby jego potencjalnych mieszkańców. Wrocławianie mogą mieć wpływ na kształt i charakter przestrzeni o łącznej powierzchni  ok. 25 tys. mkw.

Funkcja  rekreacyjna obu osiedli będzie szczególnie rozbudowana. Sprzyja temu ich położenie przy nadodrzańskich bulwarach, co daje ogromne możliwości na stworzenie infrastruktury wypoczynkowo-sportowej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Sprzedaż kamienic na stabilnym poziomie


Europejskie „waterfronty”

Tym, co ma wyróżniać oba osiedla spośród innych inwestycji, jest nie tylko ich przestrzenny rozmach i wielofunkcyjność, lecz także wykorzystanie potencjału  położenia nad Odrą. Projekty inwestycji nawiązują do znanych europejskich „waterfrontów”, czyli obszarów miejskich korzystających z usytuowania nad zbiornikami wodnymi – takich jak Aker Brygge w Oslo czy Le Touguet Paris Plage pod Paryżem. Tego typu przedsięwzięcia zawdzięczają swoją atrakcyjność położeniu na nabrzeżu. Dlatego głównym zamysłem Guy`a Perry`ego, architekta odpowiedzialnego za koncepcję Promenad Wrocławskich, jest właśnie maksymalne zwrócenie się w stronę Odry. Wzdłuż wybrzeży Kanału Miejskiego zostanie zaaranżowana nowoczesna promenada z przystanią dla łodzi i jachtów, ze sklepami, restauracjami i innymi usługami rekreacyjnymi.  Podobne zamierzania mają architekci tworzący projekt Olimpii Port.

Zobacz także: Najwięcej mieszkań powstaje na Białołęce

– Lokowanie osiedli w pobliżu rzek jest jednym z trendów w architekturze osiedlowej przede wszystkim w państwach Europy Zachodniej. – wyjaśnia Tomasz Sujak z Archicomu – Nad rzekami odbywają się różnego typu imprezy kulturalne, powstają promenady, plaże i boiska. Takie założenie właśnie przyświecało nam przy projektowaniu Olimpii Port. – dodaje.

Dlatego tu również planowana jest przystań portowa dla małych jednostek i kajaków. Nad kanałem żeglugowym powstanie bulwar spacerowy, przy którym zostaną zlokalizowane liczne punkty usługowe. Archicom chce wykorzystać Odrę nie tylko rekreacyjnie, lecz także komunikacyjnie. Dojazd do centrum Wrocławia będzie możliwy zarówno lądem, jak i taksówkami wodnymi, które swój postój będą miały przy głównym placu osiedla.

Powstaną kolejne dzielnice

Realizacja całości przedsięwzięć rozłożona została na lata. Pierwsze budynki już powstają. W kwietniu rozpoczęto budowę Promenad Wrocławskich. Niebawem rozpocznie się budowa pierwszego budynku mieszkalnego w ramach osiedla, wraz z 248 lokalami mieszkalnymi. Archicom ruszył już z pierwszym etapem Olimpii Port. Obecnie trwają prace nad czterema budynkami, które mają zostać oddane w 2013 r.

Wrocławianie liczą, że deweloperom uda się zrealizować wszystkie założone plany. Przestrzeń osiedli nie będzie zamknięta i mieszkańcy zyskają dodatkowe bulwary spacerowe wzdłuż Odry, wraz ze wszystkimi atrakcjami, które mają być zlokalizowane wokół nich.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA