| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Ceny mieszkań w Warszawie kształtują się na poziomie 7–9 tys. zł za mkw. W innych miastach Polski ceny są niższe i wynoszą od 5 do 7 tys. za mkw.

W każdym z segmentów cenowych powyżej 7 tys. zł/mkw. największy odsetek jednostek mieszkalnych występuje w Warszawie. Poza tym w stolicy najtańsze lokale do 5 tys. zł/mkw. stanowią raczej wyjątek – ich udział w całkowitej ofercie jest symboliczny. Można to uznać za efekt zarówno cen działek deweloperskich, które w Warszawie osiągają najwyższe poziomy, jak i wyższych kosztów robocizny. W rozpatrywanej grupie miast największą część całej podaży, więcej niż jedną trzecią, tanie lokale mieszkalne stanowią w Gdańsku. Najbardziej jednorodna oferta występuje z kolei w Poznaniu, gdzie więcej niż trzy na cztery mieszkania dostępne są w cenie od 5 do 7 tys. zł/mkw.

Zobacz także: Jak najwięksi deweloperzy radzili sobie w 2011 r.?

Struktura cenowa mieszkań na rynku pierwotnym, IV kwartał 2011 r.

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. IV kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Najbardziej równomierny rozkład cenowy występuje w stolicy i w Gdańsku. Można jednak powiedzieć, że obecnie w każdym z pięciu miast, a przede wszystkim w Poznaniu i we Wrocławiu, mamy do czynienia ze spłaszczeniem oferty. Taka sytuacja jest wynikiem strategii deweloperów, którzy koncentrują się na budowie mieszkań, które najłatwiej sprzedać. Dzisiaj największym zainteresowaniem klientów cieszą się tzw. mieszkania kompaktowe – zazwyczaj 2- lub 3- pokojowe, małe, ustawne lokale o niewysokim metrażu przypadającym na jedno pomieszczenie, średnim standardzie i co najważniejsze w relatywnie niskiej cenie. Przedstawiciele branży mają świadomość, że inwestycja składająca się z jednostek mieszkalnych, których ceny będą przewyższać przedział cenowy najpopularniejszy w danym mieście, może mieć problem ze znalezieniem nowych mieszkańców.

Zobacz także: Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie. Fot. 81.waw.pl
Mieszkanie. Fot. 81.waw.pl

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »