reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak najwięksi deweloperzy radzili sobie w 2011 r.?

Jak najwięksi deweloperzy radzili sobie w 2011 r.?

Jak najwięksi deweloperzy radzili sobie na rynku nieruchomości w 2011 roku? Czy deweloperom udało się zrealizować zaplanowane projekty mieszkaniowe?

W 2009 r., który był najtrudniejszy dla rynku nieruchomości, deweloperzy w obliczu spadku popytu na mieszkania wstrzymywali inwestycje i przekładali terminy ich realizacji. W drugiej połowie 2010 r. sytuacja wyglądała już lepiej, a budowlańcy zaczęli powoli wracać do zarzuconych wcześniej projektów. Z początkiem 2011 r. humory deweloperów jeszcze bardziej się poprawiły. Ten stan jednak nie trwał długo. Zbliżająca się druga fala kryzysu, problemy państw strefy Euro, wolniejsze tempo wzrostu PKB oraz czterokrotne podwyżki stóp procentowych sprawiły, że drugie sześć miesięcy przebiegało już w zupełnie innej atmosferze.

Zobacz także: Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań

Poniżej przedstawiono wyniki sprzedaży wybranych firm deweloperskich za lata 2010 i 2011.

Wyniki sprzedażowe wybranych firm deweloperskich w latach 2010 i 2011

Źródło: www.parkiet.com, *wyniki bez rezygnacji

Jak widać, w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy większość spośród zaprezentowanych firm poprawiła wyniki sprzedaży lokali mieszkalnych osiągniętych w 2010 r. Co więcej, najwięksi przedstawiciele branży wydają się podchodzić z optymizmem również do bieżącego roku. Jak mają się takie plany do obecnej, niepewnej sytuacji gospodarczej? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że powyższe firmy stanowią czołówkę i nie do końca oddają kondycję całej branży. Są to w dużej mierze deweloperzy z dostępem do stabilnego finansowania i o ugruntowanej pozycji rynkowej, którzy dość sprawnie dostosowali się do nowych wymagań klientów podyktowanych kryzysem finansowym. Starają się oni wykorzystać obecny czas do zwiększenia zakresu działalności. Inaczej może wyglądać sytuacja mniejszych przedsiębiorstw realizujących tylko jedną lub też kilka małych inwestycji. W takim wypadku możliwości zdobycia kapitału oraz szybkiej zmiany struktury oferty jest ograniczona. Ponadto należy również wspomnieć o ustawie deweloperskiej, której zapisy wyeliminują możliwość finansowania budowy z wpłat od kupujących, co w zdecydowanie gorszym położeniu postawi takie firmy. Taki rozwój sytuacji może doprowadzić do spodziewanej konsolidacji rynku mieszkaniowego.

Zobacz także: Mieszkania z rynku pierwotnego są coraz tańsze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy, budowa. Fot. Fotolia
Deweloperzy, budowa. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama