REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W 2012 r. powstaną kolejne biura

PRESTIGE PR
W 2012 r. powstaną kolejne biura – rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce stale się rozwija. Fot. Fotolia
W 2012 r. powstaną kolejne biura – rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce stale się rozwija. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2012 r. powstaną kolejne biura – rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce stale się rozwija ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu powierzchnie. W których miastach powstaje najwięcej biur?

W odróżnieniu od rynków światowych, polski rynek powierzchni biurowej rośnie. W naszym kraju w budowie jest obecnie ponad 1 milion metrów kwadratowych powierzchni nowoczesnych biur. Popyt na nie utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego deweloperzy nadrabiają właśnie spadek produkcji, który miał miejsce w 2009 i 2010 roku (raport Jones Lang LaSalle i Hays Poland – Office Market Profile: Poland).

REKLAMA

Analitycy Jones Lang LaSalle wskazują, że najwięcej biur jest w budowie w Warszawie (600 tys. mkw.), gdzie najbardziej ich brakuje. Poza stolicą biurowce najliczniej powstają we Wrocławiu (103 tys. mkw.) i Szczecinie (88 tys. mkw.). W 2012 roku spodziewane jest znaczne ożywienie tej części rynku nieruchomości. Deweloperzy planują oddać w nim aż 540,5 tys. mkw. w 52 obiektach biurowych.

Zobacz także: Biura nadal przynoszą zyski

W 2011 roku podaż nowych powierzchni była bardzo mała w porównaniu z ubiegłymi latami. W największych miastach w kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Katowice i Poznań) do końca III kw. 2011 roku do użytku oddano tylko 154 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w 21 budynkach. Z tego ponad połowa przypadła na Warszawę.

Popyt na biura rośnie

Poza stolicą głównym rynkiem pozostaje Kraków, w którym jest 494 tys. mkw. Kolejne miasta, w których dostępna jest znaczna ilość nowoczesnej powierzchni biurowej, to Wrocław (373 tys. m kw.) i Trójmiasto (333 tys. mkw.) (dane DTZ).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z zestawień Jones Lang LaSalle wynika, że to właśnie w Warszawie, Krakowie i Trójmieście wynajęto w pierwszych trzech kwartałach 2011 roku największą ilość biur. W Warszawie najemców znalazło 440 tys. mkw. powierzchni biurowej, a w Krakowie i Wrocławiu już znacznie mniej, bo odpowiednio 69 tys. mkw. i 36 tys. mkw.

W stolicy na najem metra w nowoczesnym biurowcu trzeba wyłożyć co najmniej 12 euro miesięcznie. Najwyższe ofertowe czynsze dochodzą w Warszawie niemal do 30 euro za mkw. Mimo to na stołecznym rynku utrzymuje się duży popyt na biura.

Zobacz także: Rynek nieruchomości komercyjnych w 2011 r.


– Firmy poszukują przede wszystkim tańszej powierzchni biurowej niż ta, która oferowana jest w ścisłym centrum miasta. Dużym powodzeniem cieszy się Mokotów i obszar wzdłuż Alei Jerozolimskich, gdzie powierzchnia biurowa nie jest w tak wygórowanej cenie. Alternatywą są też pojedyncze biurowce, które powstają w różnych częściach miasta. Czasem oferują bardzo ciekawe rozwiązania. Przykładem jest będący właśnie na ukończeniu kompleks Inwestycja Kijowska, który powstał na warszawskiej Pradze. Projekt składa się z dwóch budynków. Bardzo interesującego architektonicznie, nowopowstałego obiektu i zrewitalizowanej zabytkowej kamiennicy. Co jest decydujące dla najemców, PBM Południe Development oferuje powierzchnię biurową w tej inwestycji już od 56 zł/mkw. – tłumaczy Andrzej Włodarski, partner w spółce Nuvalu, która zajmuje się komercjalizacją biurowca.        

Zapotrzebowanie na biura rośnie też w pozostałych miastach. Stawki czynszów w regionach utrzymują się na stabilnym poziomie 13–16 euro/mkw. na miesiąc.  

Zobacz także: Biurowiec Grzybowska 81: GALERIA

Z danych DTZ wynika, że poza stolicą w sześciu głównych miastach w Polsce (Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście) w pierwszym półroczu 2011 roku ilość dostępnej, nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosła o 51 tys. mkw. i wynosiła 1,95 milionów mkw. Według szacunków analityków tej firmy, w roku 2012 może nastąpić przełom w ilości powierzchni dostarczonej na rynek. Po raz pierwszy od 2008 roku w miastach regionalnych podaż może wzrosnąć na tyle, że przekroczy wartość 220 tys. mkw.

Mniej nowych biur na światowym rynku

REKLAMA

Tymczasem na światowych rynkach trend jest odwrotny. Najemcy zainteresowani są ograniczaniem kosztów najmu, a firmy prowadzące działalność w wielu lokalizacjach dążą do centralizacji. Najemcy optymalizują wielkość zajmowanej powierzchni, w czym pomocne są nowe technologie, które mają znaczny wpływ na zmianę obecnych warunków pracy.

W Europie spada aktywność deweloperów. Z raportu Global Office Forecast firmy Cushman & Wakefield wynika, że relacja nowych inwestycji w stosunku do łącznych zasobów w 2011 roku może obniżyć się procentowo nawet o ponad połowę w porównaniu z 2009 rokiem. A w latach 2012–2013 nowa podaż na europejskim rynku spadnie jeszcze bardziej.

W Europie wskaźniki pustostanów zmniejszą się nieznacznie, ale w niektórych miastach będą rosły ze względu na spadek popytu i wzrost inwestycji. W 2012 r. nowe biurowce zostaną oddane do użytku m.in. w Mediolanie, Warszawie, Madrycie czy Sztokholmie. Mimo to aktywność deweloperów na światowym rynku nieruchomości komercyjnych zdecydowania maleje.

Zobacz także: Wieżowiec Cosmopolitan (Hines/Twarda Tower): GALERIA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA