reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Obliczanie podatku od nieruchomości w 2012 r.

Obliczanie podatku od nieruchomości w 2012 r.

Obliczanie podatku od nieruchomości w 2012 r. będzie mniej skomplikowane. Co będzie decydować o wysokości podatku od nieruchomości sprzedanej w 2012 r.? Kiedy można uniknąć płacenia podatku od nieruchomości?

W polskim systemie podatkowym funkcjonuje kilka systemów rozliczania podatku od sprzedaży nieruchomości. Zastosowanie jednego z nich uzależnione jest od daty nabycia nieruchomości, przy czym przez nabycie ustawodawca rozumie zarówno zakup nieruchomości, jak i nieodpłatne otrzymanie w drodze darowizny, zamiany, zniesienia współwłasności lub spadku. Dla wyboru stosownej formy rozliczeń z fiskusem ważny jest moment, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Czy miało to miejsce:

  1. do 31 grudnia 2006 roku,
  2. od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008,
  3. od 1 stycznia 2009 roku.

Osoby, które sprzedadzą nieruchomość w tym roku, nie zapłacą już podatku, jeśli nabyły ją w pierwszym okresie, a więc do 31 grudnia 2006 roku. Tym samym od tego roku nie będzie już sytuacji, w których zastosowanie miałaby 10-proc. stawka podatku liczona od przychodu ze sprzedaży, czyli od ceny zbycia. Znika więc jedna z metod opodatkowania.

Zobacz także: Odebrałeś mieszkanie z usterką? Co powinieneś wiedzieć?

Co będzie opodatkowane?

W przypadku zbycia nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2007 roku obowiązuje stawka 19-proc. liczona od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jest to różnica między przychodem ze sprzedaży (cena) nieruchomości oraz kosztami jej nabycia. Do kosztów tych można zaliczyć: cenę zakupu nieruchomości, kwoty wydane na wycenę nieruchomości, prowizję zapłaconą pośrednikowi, koszty ogłoszeń o chęci sprzedaży czy opłaty notarialne.

Zobacz także: Na ile mkw. mieszkania Cię stać?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama