| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Obliczanie podatku od nieruchomości w 2012 r.

Obliczanie podatku od nieruchomości w 2012 r.

Obliczanie podatku od nieruchomości w 2012 r. będzie mniej skomplikowane. Co będzie decydować o wysokości podatku od nieruchomości sprzedanej w 2012 r.? Kiedy można uniknąć płacenia podatku od nieruchomości?

W polskim systemie podatkowym funkcjonuje kilka systemów rozliczania podatku od sprzedaży nieruchomości. Zastosowanie jednego z nich uzależnione jest od daty nabycia nieruchomości, przy czym przez nabycie ustawodawca rozumie zarówno zakup nieruchomości, jak i nieodpłatne otrzymanie w drodze darowizny, zamiany, zniesienia współwłasności lub spadku. Dla wyboru stosownej formy rozliczeń z fiskusem ważny jest moment, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Czy miało to miejsce:

  1. do 31 grudnia 2006 roku,
  2. od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008,
  3. od 1 stycznia 2009 roku.

Osoby, które sprzedadzą nieruchomość w tym roku, nie zapłacą już podatku, jeśli nabyły ją w pierwszym okresie, a więc do 31 grudnia 2006 roku. Tym samym od tego roku nie będzie już sytuacji, w których zastosowanie miałaby 10-proc. stawka podatku liczona od przychodu ze sprzedaży, czyli od ceny zbycia. Znika więc jedna z metod opodatkowania.

Zobacz także: Odebrałeś mieszkanie z usterką? Co powinieneś wiedzieć?

Co będzie opodatkowane?

W przypadku zbycia nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2007 roku obowiązuje stawka 19-proc. liczona od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jest to różnica między przychodem ze sprzedaży (cena) nieruchomości oraz kosztami jej nabycia. Do kosztów tych można zaliczyć: cenę zakupu nieruchomości, kwoty wydane na wycenę nieruchomości, prowizję zapłaconą pośrednikowi, koszty ogłoszeń o chęci sprzedaży czy opłaty notarialne.

Zobacz także: Na ile mkw. mieszkania Cię stać?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »