REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek wtórny traci klientów

RED Real Estate Development
Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Fot. Fotolia
Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Oferta rynku pierwotnego jest bogata, zaspokaja potrzeby nabywców, a deweloperzy są elastyczniejsi niż sprzedający mieszkania na rynku wtórnym.

Chętnych na zakup mieszkań nie brakuje. Potencjalnych kupujących jest dziś więcej niż przed rokiem, oceniają analitycy Home Broker. Co trzeci klient tej firmy wybrał w 2011 roku nieruchomość z rynku pierwotnego. Głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu i niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych.

REKLAMA

Osoby poszukujące lokum rozważnie obserwują dziś rynek i wyszukują najkorzystniejsze cenowo oferty. A tych dostarczają deweloperzy wnikliwie analizujący potrzeby potencjalnych nabywców, których w porównaniu z poprzednim rokiem w 2011 roku przybyło. 

Zobacz także: W Polsce nadal brakuje mieszkań

Analitycy Home Broker przewidują, że w 2012 roku udział deweloperów w transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie większy. Powodem jest dobre dostosowanie oferty rynku pierwotnego do potrzeb kupujących. Także same firmy deweloperskie są znacznie bardziej elastyczne w podejściu do klienta niż właściciele używanych mieszkań. To dokładnie odwrotnie niż w 2008 roku, kiedy na załamanie gospodarcze deweloperzy zareagowali wstrzymaniem sprzedaży, a nie  obniżeniem cen.

Teraz gotowi są do negocjacji i proponują programy promocyjne atrakcyjne dla nabywców, a to przyciąga klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Osobom zainteresowanym zakupem mieszkań na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach oferujemy korzystną formę płatności na podstawie indywidualnie ustalonego harmonogramu wpłat. Jednocześnie część mieszkań, zarówno gotowych, jak i tych, które realizujemy teraz w trzecim etapie budowy inwestycji, objęta została promocyjnymi cenami, aby kwalifikowały się do zaciągnięcia kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim” – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.    

Zastój na rynku wtórnym

Według prognoz Home Broker, wtórny rynek nieruchomości mieszkaniowych zanotuje w 2012 roku dalszy, kilkuprocentowy spadek liczby transakcji. Trend spadkowy wiąże się z tym, że oczekiwania kupujących i sprzedających w przypadku mieszkań używanych coraz bardziej rozmijają się. Porozumienie między właścicielami mieszkań a nabywcami okazuje się być coraz trudniej osiągalne. Blokada transakcji z powodu braku elastyczności sprzedających, którzy nie akceptują spadku cen mieszkań, powoduje, że rynek wtórny wszedł w fazę stagnacji. Jak informują dorady Home Broker, sprzedaż używanego lokalu trwa teraz przeciętnie 5 miesięcy. To najdłuższy okres na sfinalizowanie transakcji od początku 2009 roku. Przy czym używane mieszkania w ciągu 2011 roku staniały średnio 5 proc.

Zobacz także: Na ile mkw. mieszkania Cię stać?


Coraz więcej nowych mieszkań

Oferta rynku pierwotnego wciąż rośnie. To komfortowa sytuacja dla kupujących. Listopad był kolejnym miesiącem, w którym liczba mieszkań oddanych do użytkowania była większa (o 9,5 proc.) niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Większa ilość oddawanych mieszkań to efekt zwiększonej liczby budów rozpoczynanych przez deweloperów już po kryzysie, w pierwszej połowie 2010 roku.

Zobacz także: Rynek nieruchomości – prognozy na 2012 r.

Z drugiej strony sytuacja wygląda inaczej, jeśli spojrzymy na dłuższy przedział czasowy. Od stycznia do listopada 2011 roku ilość oddanych mieszkań spadła o 6,2 proc. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. W przeciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali 42,9 tys. mieszkań, tj. o 11,1 proc. mniej niż w 2010 roku. Statystyki za rok 2011 doganiają ubiegłoroczne, ale mimo to najprawdopodobniej powstanie w nim mniej mieszkań niż w zeszłym.

Deweloperzy budują więcej

Pomimo dużej podaży nowych mieszkań firmy deweloperskie rozpoczynają budowę kolejnych inwestycji. W czasie jedenastu miesięcy 2011 roku zaczęli budowę ponad 59 tys. mieszkań, tj. o 2,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Jedynie w przypadku liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było w listopadzie br. niewielkie spowolnienie. Jednak skumulowane dane od początku 2011 roku są lepsze niż w roku poprzednim. Od stycznia do listopada 2011 roku deweloperzy uzyskali o 18, 6 proc. pozwoleń na budowę więcej niż przed rokiem (73 398 mieszkań).

Zobacz także: Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA