REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek wtórny traci klientów

RED Real Estate Development
Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Fot. Fotolia
Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Oferta rynku pierwotnego jest bogata, zaspokaja potrzeby nabywców, a deweloperzy są elastyczniejsi niż sprzedający mieszkania na rynku wtórnym.

Chętnych na zakup mieszkań nie brakuje. Potencjalnych kupujących jest dziś więcej niż przed rokiem, oceniają analitycy Home Broker. Co trzeci klient tej firmy wybrał w 2011 roku nieruchomość z rynku pierwotnego. Głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu i niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych.

REKLAMA

Osoby poszukujące lokum rozważnie obserwują dziś rynek i wyszukują najkorzystniejsze cenowo oferty. A tych dostarczają deweloperzy wnikliwie analizujący potrzeby potencjalnych nabywców, których w porównaniu z poprzednim rokiem w 2011 roku przybyło. 

Zobacz także: W Polsce nadal brakuje mieszkań

Analitycy Home Broker przewidują, że w 2012 roku udział deweloperów w transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie większy. Powodem jest dobre dostosowanie oferty rynku pierwotnego do potrzeb kupujących. Także same firmy deweloperskie są znacznie bardziej elastyczne w podejściu do klienta niż właściciele używanych mieszkań. To dokładnie odwrotnie niż w 2008 roku, kiedy na załamanie gospodarcze deweloperzy zareagowali wstrzymaniem sprzedaży, a nie  obniżeniem cen.

Teraz gotowi są do negocjacji i proponują programy promocyjne atrakcyjne dla nabywców, a to przyciąga klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Osobom zainteresowanym zakupem mieszkań na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach oferujemy korzystną formę płatności na podstawie indywidualnie ustalonego harmonogramu wpłat. Jednocześnie część mieszkań, zarówno gotowych, jak i tych, które realizujemy teraz w trzecim etapie budowy inwestycji, objęta została promocyjnymi cenami, aby kwalifikowały się do zaciągnięcia kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim” – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.    

Zastój na rynku wtórnym

Według prognoz Home Broker, wtórny rynek nieruchomości mieszkaniowych zanotuje w 2012 roku dalszy, kilkuprocentowy spadek liczby transakcji. Trend spadkowy wiąże się z tym, że oczekiwania kupujących i sprzedających w przypadku mieszkań używanych coraz bardziej rozmijają się. Porozumienie między właścicielami mieszkań a nabywcami okazuje się być coraz trudniej osiągalne. Blokada transakcji z powodu braku elastyczności sprzedających, którzy nie akceptują spadku cen mieszkań, powoduje, że rynek wtórny wszedł w fazę stagnacji. Jak informują dorady Home Broker, sprzedaż używanego lokalu trwa teraz przeciętnie 5 miesięcy. To najdłuższy okres na sfinalizowanie transakcji od początku 2009 roku. Przy czym używane mieszkania w ciągu 2011 roku staniały średnio 5 proc.

Zobacz także: Na ile mkw. mieszkania Cię stać?


Coraz więcej nowych mieszkań

Oferta rynku pierwotnego wciąż rośnie. To komfortowa sytuacja dla kupujących. Listopad był kolejnym miesiącem, w którym liczba mieszkań oddanych do użytkowania była większa (o 9,5 proc.) niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Większa ilość oddawanych mieszkań to efekt zwiększonej liczby budów rozpoczynanych przez deweloperów już po kryzysie, w pierwszej połowie 2010 roku.

Zobacz także: Rynek nieruchomości – prognozy na 2012 r.

Z drugiej strony sytuacja wygląda inaczej, jeśli spojrzymy na dłuższy przedział czasowy. Od stycznia do listopada 2011 roku ilość oddanych mieszkań spadła o 6,2 proc. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. W przeciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali 42,9 tys. mieszkań, tj. o 11,1 proc. mniej niż w 2010 roku. Statystyki za rok 2011 doganiają ubiegłoroczne, ale mimo to najprawdopodobniej powstanie w nim mniej mieszkań niż w zeszłym.

Deweloperzy budują więcej

Pomimo dużej podaży nowych mieszkań firmy deweloperskie rozpoczynają budowę kolejnych inwestycji. W czasie jedenastu miesięcy 2011 roku zaczęli budowę ponad 59 tys. mieszkań, tj. o 2,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Jedynie w przypadku liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było w listopadzie br. niewielkie spowolnienie. Jednak skumulowane dane od początku 2011 roku są lepsze niż w roku poprzednim. Od stycznia do listopada 2011 roku deweloperzy uzyskali o 18, 6 proc. pozwoleń na budowę więcej niż przed rokiem (73 398 mieszkań).

Zobacz także: Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA