reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości – prognozy na 2012 r.

Rynek nieruchomości – prognozy na 2012 r.

W 2012 r. kryzys nie dotknie rynku nieruchomości, jednak ceny będą nadal spadać – prognozują eksperci. Czego jeszcze możemy się spodziewać na rynku mieszkaniowym w 2012 r.?

– Rok 2011 nie był zły zarówno dla sektora bankowego, jak i dla sektora deweloperskiego. Potwierdza to liczba oddanych mieszkań i wydanych pozwoleń na budowę. – twierdzi Jacek Furga – Niepokoi fakt pogarszających się pod koniec roku nastrojów i wskaźniki ostatniego kwartału, które pokazują, ze następuje gospodarcze spowolnienie. 

Zobacz także: Jak długo musiałbyś pracować na 50-metrowe mieszkanie?

Zdaniem Pawła Moszczyńskiego z portalu RynekPierwotny.com nie świadczy ono jednak o nadchodzącym kryzysie. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że po II kwartale br. średnie marże deweloperskie były najniższe w Łodzi – na poziomie 30 proc., a najwyższe w Warszawie – 45 proc. Jak twierdzi Paweł Moszczyński, poziomy marż są niewiele niższe od historycznych maksimów, które w czasach boomu gospodarczego kształtowały się w stolicy na poziomie 50 proc.

– Popyt mieliśmy cały czas, podaż wzrosła na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. – twierdzi analityk portalu RynekPierwotny.com.

Tylko złotówki

Jak wynika z raportu Centrum Amron, dominującą walutą, w jakiej obecnie udzielane są kredyty, jest polski złoty (80 proc. kredytów). Kolejne banki przyłączają się do decyzji największych rynkowych graczy o nieudzielaniu kredytów w Euro (jak twierdzi Jacek Furga, kredyt we franku szwajcarskim w zasadzie jest już nieosiągalny). Sytuacja prowadzi do ograniczenia możliwości zaciągania kredytów w obcej walucie, które były atrakcyjniejsze w obsłudze i tańsze niż kredyty złotówkowe. Jak przewidują specjaliści, w przyszłym roku na pewno dojdzie więc do eliminacji części potencjalnych kredytobiorców.

Stanieją mieszkania

Zdaniem Pawła Moszczyńskiego z portalu RynekPierwotny.com, dostępna obecnie na rynku, rekordowa liczba 60 tys. mieszkań wbrew pozorom nie przełoży się bezpośrednio na spadek cen nieruchomości.

– Koszty wytworzenia, pozyskania nieruchomości, obsługi oraz procesu inwestycyjnego są stałe i nie zmieniły się specjalnie w czasie. – twierdzi Artur Pietraszewski – Negocjacje dotyczą najczęściej oferty z poprzedniego rozdania, kiedy deweloperzy budowali mieszkania mniej dopasowane do potrzeb rynku. W dzisiejszych projektach dopasowanych do popytu poziom negocjacyjny jest minimalny albo nie ma go wcale. – dodaje ekspert.

Zobacz także: Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.?

Zobacz serwis: Budowa i Remont domu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2012 r. kryzys nie dotknie rynku nieruchomości, jednak ceny będą nadal spadać. Fot. Fotolia
W 2012 r. kryzys nie dotknie rynku nieruchomości, jednak ceny będą nadal spadać. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama