Kategorie

Luksusowe mieszkanie, czyli jakie?

PRESTIGE PR
Luksusowe mieszkania w mieście to nie tylko nowatorskie rozwiązania architektoniczne. Fot. Schüco
Luksusowe mieszkania w mieście to nie tylko nowatorskie rozwiązania architektoniczne, lecz także oryginalny klimat czy bliskość natury. Takie lokale bardzo przypominają nieruchomości w kurortach.

Inwestycje mieszkaniowe inspirowane zagranicznymi trendami w budownictwie skierowane są do wąskiej grupy nabywców  zainteresowanych wyższym standardem i preferujących określony styl życia. Rosnąca świadomość rynkowa klientów powoduje, że deweloperzy, szczególnie w przypadku inwestycji apartamentowych, proponują coraz ciekawsze rozwiązania architektoniczne.

Zobacz także: Czy promocje zwiększają sprzedaż mieszkań?

Deweloperzy wiedząc, że część osób poszukuje nieszablonowych ofert, tak aranżują przestrzeń wokół budynków, żeby zapewniała ona jak największy komfort zamieszkania i sprzyjała integracji mieszkańców. Służą temu alejki spacerowe, zieleń, place zabaw dla dzieci i różnego rodzaju elementy małej architektury, także wodne. Przede wszystkim liczy się estetyka. Ważne, żeby koncepcja architektoniczna, rozwiązania aranżacyjne wewnątrz budynków i zagospodarowanie krajobrazu wokół nich tworzyły spójną całość, a tym samym niepowtarzalny klimat.

Wyższy standard mieszkania

Reklama

Nowe kompleksy, które położone są blisko terenów zielonych, są tak zaprojektowane, aby dobrze komponowały się z naturalnym otoczeniem. Przykładem takiej inwestycji na warszawskim rynku jest projekt Apartamenty Wilanowska prowadzony kilkuetapowo na Mokotowie przez Rogowski Development. Inwestycja nazywana też Osiedlem Ażurowych Okiennic przylega bezpośrednio do obszaru rezerwatu przyrody z Potokiem Służewieckim. Oferta mieszkaniowa w inwestycji została zróżnicowana jakościowo i cenowo. Najbliżej zielonych terenów rekreacyjnych usytuowane zostały budynki o najwyższym standardzie. Dostępne są w nich luksusowe apartamenty i penthouse’y z rozwiązaniami najwyższej klasy. Poza tym przestrzeń całego osiedla łączy się stylistycznie z naturalnym otoczeniem. Zieleń, rekreacyjne skwery, deptaki, przy których znajdują się suche rzeki ułożone z białych specjalnych kamieni, wydzielone prywatne ogrody przydomowe na parterach czy duże tarasy zostały stworzone po to, by kompleks wpisywał się w zielony krajobraz, który go otacza.

Najwięcej tego typu projektów, w których zachowane zostały najwyższe standardy zarówno architektoniczne, jak i związane z zagospodarowaniem terenu wokół inwestycji, powstaje w Warszawie. W okresie od lipca do września tego roku na rynku pierwotnym w stolicy liczba mieszkań wyższej jakości wzrosła. W stolicy jest ich 3,9 tys. wśród 19 tys. lokali znajdujących się w całej ofercie deweloperskiej, wyliczają analitycy Emmerson.  

Zobacz także: II etap Rezydencji Park w Mielnie już w budowie


Poza Warszawą, która niewątpliwie oferuje najwięcej mieszkań z wyższej półki, duży ich wybór można znaleźć jeszcze w Krakowie i Wrocławiu. Za luksusowe lokum znajdujące się w warszawskim Śródmieściu w III kw. br. trzeba było zapłacić średnio 17,5 tys. zł/mkw. W Krakowie na terenie Starego Miasta, gdzie usytuowane są ekskluzywne mieszkania za 1 metr kwadratowy, musimy wydać przeciętnie 14,9 tys. zł. We Wrocławiu, gdzie także najdroższym rejonem jest obecnie Stare Miasto, które zajęło miejsce Śródmieścia w końcówce września tego roku, średnia cena była już mniejsza, bo 8,3 tys. zł/mkw.

Nieruchomości w kurortach

Nieliczni deweloperzy oferują także inwestycje na rynku nieruchomości wakacyjnych. Na takie mieszkania decyduje się niewielka grupa odbiorców. Teraz z powodu zastoju gospodarczego wiele projektów zostało wstrzymanych.

Zobacz także: Villa Solar na dolnym Mokotowie: GALERIA

Reklama

Inwestorzy tłumaczą, że nakłady są zbyt duże w porównaniu do cen, które spadły w ostatnim czasie. Takie projekty realizowane są często w dziewiczym terenie, co generuje wysokie koszty budowy infrastruktury. Firmy deweloperskie, które mają trudności ze sprzedażą gotowych apartamentów w miejscowościach wakacyjnych, wynajmują je do czasu zbycia. Żeby zachęcić kolejnych kupujących, inicjują nawet kluby, w których właściciele mogą wymieniać się apartamentami w różnych miejscowościach wypoczynkowych.

Obecnie niewiele osób może sobie pozwolić na tego typu inwestycję. Dlatego firmy deweloperskie oferują wykończone i wyposażone apartamenty w promocyjnych cenach pakietowych osobom i firmom, które mogą zainteresować się nimi inwestycyjnie. Sprzedający zachęcają do zakupu i oceniają, że rentowność takich inwestycji może sięgać 8 proc. Obecnie tylko najwięksi deweloperzy, którzy od dawna budują w tym segmencie rynku, porywają się na realizację tego typu projektów, głównie w miejscowościach nadmorskich.

Luksus w Juracie

Najbardziej spośród miejscowości wakacyjnych stawki szaleją w Juracie – znacznie przewyższają ceny apartamentów w Sopocie czy w Zakopanem. Za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w tym klimatycznym nadmorskim miejscu trzeba zapłacić ponad 16 tys. zł. Z danych portalu Oferty.net wynika, że drugi w kolejności jest Sopot, gdzie mieszkania kosztują średnio 9,5 tys. zł/mkw. Na następnym miejscu plasuje się Zakopane ze stawką 9,3 tys. zł za mkw. W Międzyzdrojach jest już nieco taniej. Kupujący tam mieszkanie wakacyjne muszą wyłożyć 8,6 tys. zł/mkw.

Wyższe ceny lokali w Juracie wynikają z tego, że dominuje tam zabudowa apartamentowa, prawie nie ma budynków starszego typu, które można spotkać w innych kurortach z czołówki rankingu. Poza tym w Juracie brakuje już wolnych terenów pod budownictwo, więc apartamentów nie będzie przybywać, a to gwarantuje utrzymanie wysokiego poziomu cen. Zdaniem specjalistów z rynku nieruchomości, kurorty zawsze będą należeć do czołówki najdroższych lokalizacji w kraju.  

Zobacz także: Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

  Frankowicz pozwał bank - domaga się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

  Kredyty we frankach. Złożyłem pozew przeciwko bankowi o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

  Kuba Karliński: Szał na nieruchomości weekendowe trwa [PODCAST]

  Jak szukać odpowiedniej działki pod wymarzony dom. A może lepiej domu nie budować, tylko od razu taką działkę sprzedać? Zawiłości inwestycji na nieruchomościach wyjaśnia Kuba Karliński, który jest gościem podcastu.

  Ustawa "odorowa" od 2022 roku

  Ustawa "odorowa". Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt tzw. ustawy odorowej. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

  Ustawa odległościowa - uelastycznienie zasady 10H

  Projekt tzw. ustawy odległościowej mającej na celu uelastycznienie zasady 10H (zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej) powinien trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku 2021 r. - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. W projekcie przyjęta zostanie bezwzględna minimalna odległość (500 m) nowej elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych.