Kategorie

Tańsze mieszkania od deweloperów

PRESTIGE PR
Tańsze mieszkania są teraz coraz bardziej pożądane.
Fotolia
Fotolia
Tańsze mieszkania są teraz coraz bardziej pożądane, dlatego deweloperzy dopasowują ceny do wymagań nabywców. Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkanie od dewelopera?

W Warszawie za 1 metr kwadratowy płacimy prawie 7,7 tys. zł. W Krakowie zawieramy transakcje opiewające przeciętnie na kwotę 6,7 tys. zł za mkw. mieszkania z rynku pierwotnego. Niewiele mniej wydajemy na lokale deweloperskie we Wrocławiu, bo niespełna 6 tys. zł/mkw.

Dane zawarte w raporcie AMRON–SARFiN dotyczące umów kredytowych podpisywanych w III kwartale tego roku wskazują również, że w stolicy mieszkania z rynko wtórnego kupowaliśmy drożej niż od dewelopera. Za używane lokale warszawiacy wykładali w ostatnich miesiącach średnio o 150 zł/mkw. więcej niż za nowe M. W Krakowie i we Wrocławiu sytuacja jest odwrotna. Kupujący mieszkania w nowych inwestycjach płacili za nie przeciętnie odpowiednio o 240 zł i o 190 zł więcej niż za używane.   

Ceny mieszkań w Warszawie

Deweloperzy budują teraz taniej, bo kupujący poszukują niedrogich mieszkań. Odwiedzający biura sprzedaży stołecznych inwestorów mają według redNet Consulting największy wybór mieszkań w przedziale 6–8 tys. zł za mkw. Propozycje w takich cenach to około połowa warszawskiej oferty. Emmerson wylicza średnią cenę ofertową na stołecznym rynku deweloperskim na 8,5 tys. zł (III kw. br.). To więcej niż kupujący płacili  w ostatnim kwartale za 1 mkw. nowego mieszkania (7,7 tys. zł). Wynika z tego jasno, że nabywcy wybierają w nowych inwestycjach tańsze oferty.         

Zobacz także: Zainwestuj pieniądze w mieszkania

To naturalne, szczególnie w kontekście obniżającej się zdolności kredytowej Polaków, która nie wynika ze spadku dochodów, ale obostrzeń wprowadzanych przez banki.

Reklama

– Nasi klienci dostają dziś średnio 250–300 tys. zł. kredytu hipotecznego. W tej cenie w Warszawie można kupić mieszkanie o powierzchni niespełna 40 mkw. Dlatego wiele osób wybiera sąsiadujący ze stolicą Piastów, gdzie mogą pozwolić sobie na bardziej odpowiednie mieszkanie dla rodziny – wyjaśnia Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.

Według przedstawiciela dewelopera, do Rezydencji Kościuszki, poza położoną opodal stacją kolejki WKD, przyciąga kupujących cena – ok. 6 tys. zł/mkw. Zapewnia on także, że obecnie mieszkania w tej inwestycji cieszą się większym powodzeniem niż w poprzednich miesiącach. Klienci chcą sfinalizować zakup jeszcze w tym roku w obawie, że w przyszłym bank może nie przyznać im już takiej samej kwoty kredytu, ale mniejszą.

Zobacz także: Domy w Warszawie tanieją


W niższej cenie niż 6 tys. zł/mkw. w Warszawie można znaleźć mieszkania tylko w odległej od centrum miasta Białołęce. A nawet taniej. Analiza warszawskiej podaży przeprowadzona przez redNet Consulting wskazuje, że w ofercie rynkowej dostępna jest też śladowa ilość – 0,1 proc. – nowych lokali w cenie poniżej 5 tys. zł/mkw. Wyszukanie takiego lokum należy jednak do zadań o wybitnym stopniu trudności.   

Mieszkańcy pozostałych miast mają już odrobinę łatwiej ze znalezieniem mieszkania w tak niskiej cenie. W Poznaniu do 5 tys. zł/mkw. jest do kupienia 1,4 proc. nowych mieszkań, a we Wrocławiu – 2,3 proc. lokali w całej puli oferty deweloperskiej (dane redNet Consulting).  

6–7 tys. zł za metr mieszkania w Krakowie  

Generalnie w największych aglomeracjach płacimy za nowe mieszkanie 6–8 tys. zł/mkw. Według firmy doradczej CEE Property Group, wyjątek stanowi Trójmiasto i Łódź, w których największym wzięciem cieszą się mieszkania w cenach poniżej 6 tys. zł za mkw. Także w Katowicach kupowane są głównie tanie lokale. W tym mieście dolny pułap cen obniżył się do 3,2 tys. zł za mkw. Największy spadek cen dotknął zaś Łodzi, gdzie klienci najczęściej płacą 3,8–4,2 tys. zł za mkw. nowego lokalu, podczas gdy w ubiegłym roku wykładali 4–4,4 tys. zł za mkw.

Zobacz także: Dlaczego wybieramy mniejsze mieszkania?

Reklama

W Krakowie najwięcej jest ofert w cenie 6–7 tys. zł za mkw. We Wrocławiu, według wyliczeń portalu RynekPierwotny.com., nabywcy muszą średnio przeznaczyć 6,6 tys. zł na zakup 1 mkw. nowego lokum, ale największa pula wrocławskich ofert mieści się w przedziale 5–6 tys. zł za mkw. W stolicy Dolnego Śląska w ostatnim czasie na rynek weszło sporo nowych, tańszych mieszkań ze względu na ich lokalizację i standard.

W Poznaniu najtańsze oferty zaczynają się od 4 tys. zł za mkw., ale dominuje stawka 5,2–5,5 tys. zł mkw. dla mieszkań popularnych w nowych inwestycjach. W Gdańsku nowe mieszkanie może kosztować nawet 3,5 tys. zł za mkw., ale nabywcy powinni liczyć się jednak z wydatkiem rzędu 6,7 tys. zł za mkw. (Rynek Pierwotny.com).

Zobacz także: Villa Solar na dolnym Mokotowie: GALERIA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

  Frankowicz pozwał bank - domaga się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

  Kredyty we frankach. Złożyłem pozew przeciwko bankowi o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

  Kuba Karliński: Szał na nieruchomości weekendowe trwa [PODCAST]

  Jak szukać odpowiedniej działki pod wymarzony dom. A może lepiej domu nie budować, tylko od razu taką działkę sprzedać? Zawiłości inwestycji na nieruchomościach wyjaśnia Kuba Karliński, który jest gościem podcastu.

  Ustawa "odorowa" od 2022 roku

  Ustawa "odorowa". Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt tzw. ustawy odorowej. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

  Ustawa odległościowa - uelastycznienie zasady 10H

  Projekt tzw. ustawy odległościowej mającej na celu uelastycznienie zasady 10H (zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej) powinien trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku 2021 r. - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. W projekcie przyjęta zostanie bezwzględna minimalna odległość (500 m) nowej elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych.

  Kontrola nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa

  Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa. Rząd chce wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa, a także uprościć procedury z tym związane - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.