reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zainwestuj pieniądze w mieszkania

Zainwestuj pieniądze w mieszkania

Zainwestuj pieniądze w mieszkania, a być może zyskasz rabat u dewelopera. Im więcej nieruchomości kupisz, tym większą zniżkę możesz wynegocjować.

Ceny ofertowe mieszkań sprzedawanych przez deweloperów spadły od 300 do nawet 900 złotych w przeliczeniu na metr w ostatnich 12 miesiącach – wynika z danych Lion’s House i Home Broker dla Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Pomimo niższego poziomu cen potencjalni nabywcy mogą dodatkowo liczyć na rabaty, darmowe pomieszczenia przynależne oraz inne akcje promocyjne, nawet tak nietypowe jak zagraniczna wycieczka wraz z organizacją przeprowadzki do mieszkania. Jest to efekt rekordowo dużej podaży, którą na pięciu największych rynkach można szacować na 40–50 tys. lokali.

Zobacz także: Mieszkanie na własność w przyszłym roku?

Rodzinne inwestycje

Na jeszcze lepsze warunki mogą liczyć osoby, które są gotowe kupić więcej niż jedno mieszkanie. Co prawda deweloperzy zasłaniają się poufnością zawieranych transakcji, ale w przeprowadzonym przez Lion’s House badaniu ankietowym aż 10 na 17 firm przyznało, że ma do czynienia z klientami, którzy kupują w jednej inwestycji więcej niż jeden lokal. Bardzo często zdarza się jednak, że takie inwestycje mają czysto rodzinny charakter. Przykładowo rodzina kupuje jedno mieszkanie na własne potrzeby, a drugie dla dziadków czy z myślą o przyszłości dzieci. Takie doświadczenia mają m.in. deweloperzy Virke i IDA Investments budujący w tzw. segmencie popularnym.

Firmy Bouygues Immobilier i Eko-Park podają z kolei, że obok klientów kupujących „rodzinne” pakiety mieszkań mają też do czynienia z nabywcami, którzy realizują cel czysto inwestycyjny, tzn. traktują nieruchomość jako formę lokaty kapitału. U tych deweloperów nabywcy więcej niż jednego mieszkania stanowią 10% wszystkich klientów.

– Nabywcy, którzy realizują cel inwestycyjny, kupują nawet do trzech mieszkań w jednej inwestycji. Łączna wartość takiej transakcji wynosi co najmniej kilka milionów złotych. – informuje Barbara Klassek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Eko-Park.

Lokata kapitału

Zdarza się jednak, że jeden inwestor chce kupić kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt mieszkań w jednej inwestycji.

– Zainteresowanie tak dużymi pakietami deklarują fundusze inwestycyjne czy Agencja Mienia Wojskowego. Rekordowe zapytanie ofertowe jakie otrzymaliśmy dotyczyło zakupu 50 lokali. –mówi Małgorzata Urbaniak, analityk rynku nieruchomości w firmie Gant.

Osoby, które traktują zakup nieruchomości jako inwestycję, poszukują zwykle mieszkań o podwyższonym standardzie, w dobrej lokalizacji. Interesują się lokalami wykończonymi, przede wszystkim 1- lub 2-pokojowymi. Ale są też przypadki inwestycyjnych zakupów apartamentów. Inwestorzy wybierają nieruchomości, które powinny szybko zyskiwać na wartości (na przykład w związku z budową metra, szybkiego tramwaju czy obwodnicy) i które łatwo wynająć. W ich przypadku cena metra kwadratowego może mieć większe znaczenie niż względy praktyczne czy emocjonalne, które są bardzo istotne przy zakupie mieszkania na własne potrzeby.

Zobacz także: Promenady Wrocławskie – nowa dzielnica Wrocławia

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zainwestuj pieniądze w mieszkania, a być może zyskasz rabat u dewelopera.
Zainwestuj pieniądze w mieszkania, a być może zyskasz rabat u dewelopera.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama