| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny odzyskuje równowagę

Rynek wtórny odzyskuje równowagę

Rynek wtórny powoli odzyskuje równowagę – takie wnioski płyną z listopadowego Indeksu Dopasowania Cenowego. Jak kształtuje się sytuacja sprzedających i kupujących mieszkania na rynku wtórnym?

Odczyt Indeksu Dopasowania Cenowego Emmerson S.A. na koniec minionego miesiąca zatrzymał się na poziomie 97,6 punktów. Taki stan rzeczy oznacza, że poprawie uległa pozycja osób, które chcą sprzedać mieszkanie. Na wyciągnięcie takiego wniosku pozwala metodologia tworzenia Indeksu opierająca się na różnicach pomiędzy początkowymi a transakcyjnymi cenami mieszkań z rynku wtórnego na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych. Choć jego wartość zdecydowanie nie znajduje się jeszcze w punkcie równowagi, który przebiega nieco poniżej granicy 100 punktów, to jednak wzrost świadczy o tym, że obecnie sprzedający oferują niższe upusty cenowe w trakcie negocjacji, niż miało miejsce w październiku czy wrześniu.

Zobacz także: Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o tym

Fakt, że wymagania finansowe osób zainteresowanych kupnem oraz tych, którzy wystawiają swoje nieruchomości na sprzedaż, w ostatnim czasie uległy zbliżeniu, może być efektem dotychczasowych spadków cen. Obniżki średnich stawek obserwowane w ciągu roku sprawiają, że dzisiejsze ceny są już bardziej akceptowalne przez kupujących, a na rynku pojawiają się także mieszkaniowe okazje. Z drugiej strony właściciele nieruchomości dochodzą powoli do punktu, w którym nie chcą zgadzać się na duży rabat dla potencjalnych kupców.

Zobacz także: Mieszkania tanieją, wynajem coraz mniej opłacalny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »