reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących

Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących

Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących mieszkania, a bankom narzuci więcej obowiązków. Zmiany w prawie mają zwiększyć bezpieczeństwo nabywców nieruchomości.

Najważniejszą zmianą będzie obowiązek gromadzenia pieniędzy nabywców na rachunkach powierniczych – ma to zabezpieczyć kupujących przed utratą pieniędzy w razie niewywiązania się dewelopera z umowy. Istotnych zmian jest dużo więcej: kupujący mogą liczyć na otrzymanie wystandaryzowanej informacji o nabywanej nieruchomości zawierającej m.in. plan zabudowy dla najbliższej okolicy. Pojawi się także obowiązek podpisywania umów w formie aktu notarialnego, a w razie plajty dewelopera pieniądze klientów będą tworzyć oddzielną masę majątkową. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wejdzie w życie za nieco ponad cztery miesiące – 29 kwietnia 2012 roku.

Zobacz także: Warszawskie Śródmieście – dzielnica o wielu obliczach

O konieczności wprowadzenia obowiązku prowadzenia rachunków powierniczych mówiło się w Polsce od wielu lat, ale dopiero teraz słowa te przybrały realny kształt. Rozwiązanie to oznacza, że firma budująca nieruchomość nie może dowolnie korzystać ze środków wpłaconych przez klientów. Wprowadzono możliwość prowadzenia rachunku powierniczego otwartego i zamkniętego, przy czym dodatkowo rachunek powierniczy otwarty może być prowadzony w połączeniu z umową ubezpieczeniową bądź gwarancją bankową. W przypadku rachunku otwartego bank będzie przekazywał firmie środki w transzach w miarę realizacji inwestycji, natomiast zastosowanie rachunku zamkniętego wiąże się z wypłatą pieniędzy dopiero po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości Dla klientów to bezdyskusyjna korzyść, dla deweloperów natomiast oznacza to, że budowę będą musieli finansować z własnej kieszeni lub kredytem bankowym. Dotąd bywało tak, że deweloper sprzedawał „dziurę w ziemi” i budowę prowadził z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży.

Bezpieczeństwo kupującego ma też zwiększyć przymus zawierania umów w formie aktu notarialnego. Dobrą wiadomością jest też fakt, że koszty notarialne i sądowe mają być po równo dzielone pomiędzy klienta i firmę.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w 2012 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących mieszkania. Fot. Fotolia
Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących mieszkania. Fot. Fotolia

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama