REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o tym

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o kilku kwestiach, które ułatwią Ci znalezienie nabywcy. Fot. Fotolia
Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o kilku kwestiach, które ułatwią Ci znalezienie nabywcy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o kilku kwestiach, które ułatwią Ci znalezienie nabywcy. Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Przede wszystkim warto zastanowić się, jaką kwotę możemy dzisiaj realnie uzyskać za dany lokal mieszkalny. Większość osób kieruje się metodą porównawczą, i formułuje cenę na podstawie obserwacji najczęściej ofertowych stawek za podobne lokale mieszkalne w okolicy. Trzeba jednak podkreślić, ze każda nieruchomość jest trochę inna i uzyskana w ten sposób cena może nie do końca oddawać jej faktyczną wartość. Często zdarza się, że właściciele mieszkań, zwłaszcza ci, którzy spędzili w nim sporą część swojego życia, mają tendencję do przeceniania jego wartości. Wynika to z łączenia pozytywnych wspomnień z tego okresu z wartością samego lokalu. Możliwa jest jednak również i odwrotna sytuacja, co może zdarzyć się na przykład w przypadku lokali z wielkiej płyty. Z jednej strony są one mniej komfortowe od nowo wznoszonych mieszkań, ale za to często są położone w atrakcyjnych lokalizacjach. W związku z tym dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalnego pośrednika. Pomoże on ustalić cenę w taki sposób, aby satysfakcjonowała ona sprzedającego, ale równocześnie nie odstraszała potencjalnych kupców. Poza tym można również liczyć na jego wsparcie w trakcie negocjacji oraz przy załatwianiu formalności związanych z transakcją. Pośrednicy zadbają także o odpowiednie rozpowszechnienie oferty w prasie czy w Internecie.

REKLAMA

Zobacz także: W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

Gdy mamy już ustaloną cenę mieszkania, powinniśmy się zastanowić, kto może być zainteresowany jego kupnem. W tym celu należy zwrócić uwagę na cechy samego lokalu: powierzchnię, liczbę pomieszczeń, rozkład, lokalizację oraz otoczenie danej nieruchomości. Mieszkanie o powierzchni 50 mkw. składające się 2 pokoi i w cenie zbliżonej do średniej dla danego miasta, położone na nowym osiedlu mieszkaniowym, w okolicy z dużą liczbą placów zabaw i terenów zielonych, będzie dobrym miejscem dla młodej rodziny z małymi dziećmi. Z kolei właściciel kawalerki o metrażu nieprzekraczającym 30 mkw., usytuowanej niedaleko od centrum powinien szukać potencjalnych kupców głównie wśród młodych, samotnych osób. Od tego, jakie osoby uznamy za naszą grupę docelową, zależą środki promocji, które najlepiej wykorzystać. Jeśli będą to ludzie młodzi, najlepszą drogą komunikacji wydają się internetowe portale ogłoszeniowe. Natomiast gdy uważamy, że nasz lokal przypadłby do gustu osobom w średnim wieku, wówczas warto zamieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie skierowanej do takich właśnie odbiorców.

Zobacz także: Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji

W procesie sprzedaży nieruchomości bardzo istotna jest jej właściwa ekspozycja. Chodzi tutaj zarówno o zaprezentowanie lokalu chcącym obejrzeć go osobom, jak i przygotowanie zdjęć do ogłoszeń prasowych czy internetowych. W tym przypadku sprawdza się stara prawda, która mówi, że pierwsze wrażenie jest kluczowe. Należy zwrócić uwagę, aby zdjęcie nie było rozmyte czy nieostre, istotne jest również odpowiednie oświetlenie. Ponadto trzeba zdecydowanie unikać fotografowania suszącego się prania lub włączonego telewizora. Kadr powinien obejmować jak największą powierzchnię. Wskazane jest więc zdjęcie całej łazienki, a nie samej umywalki. Dodatkowo warto sfotografować otoczenie nieruchomości oraz wykonać zdjęcia przedstawiające widok rozciągający się z okna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkania tanieją, wynajem coraz mniej opłacalny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA