| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%. Utrzymanie mieszkanie znowu będzie droższe. Co z cenami gazu w przyszłym roku?

Jak podaje portal CIRE.pl, wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, zaakceptowany przez URE, będzie niewiele wyższy niż poziom rocznej inflacji. Średnio prąd podrożeje o 5,1%, przy czym największe wzrosty cen dotkną klientów Tauronu (5,88%), a najniższe PGE (4,46%). Jak szacuje CIRE.pl, miesięczny wzrost opłat za energię elektryczną dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie od 1,53 do 2 zł.

Podwyżka będzie mniejsza niż w tym roku, bo w grudniu 2010 r. URE zgodził się na podwyżki cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych średnio o 7,7%. GUS w swoich statystykach cen dóbr i usług konsumpcyjnych wykazał jednak w styczniu wzrost cen energii aż o 10,3% rok do roku. W październiku energia elektryczna była z kolei według GUS droższa o 6,8% niż przed rokiem.

Zobacz także: Energia zdrożała o 8%

Co z gazem?

Dobrą wiadomością dla właścicieli mieszkań i domów jest to, że w styczniu nie dotknie ich podwyżka cen gazu. Urząd Regulacji Energetyki wezwał PGNiG do zmiany wniosku o podwyżkę cen. Według URE postępowanie w sprawie ustalenia nowej taryfy gazowej wciąż trwa. Brak decyzji do soboty 17 grudnia uniemożliwia wprowadzenie nowych cen „błękitnego” paliwa już od stycznia. Przedłużająca się procedura miała być nawet powodem rezygnacji prezesa PGNiG z zajmowanego stanowiska. W tym roku gaz drożeje szybciej niż energia elektryczna. Według GUS, w październiku ceny płacone przez gospodarstwa domowe były o 9,1% wyższe niż przed rokiem, po wzrostach o ponad 10% rok do roku w sierpniu i we wrześniu.

Zobacz także: Ile kosztuje mkw. używanego mieszkania we Wrocławiu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »