reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kup mieszkanie na Boże Narodzenie

Kup mieszkanie na Boże Narodzenie

Kup mieszkanie na Boże Narodzenie. Zmiany w prawie bankowym, które wejdą w życie w 2012 r., znacznie ograniczą dostęp do kredytów hipotecznych.

Zmiana przepisów bankowych powoduje, że zmniejszy się wysokość wnioskowanej kwoty pożyczki i czas jej spłaty. To w konsekwencji może spowodować ograniczony dostęp do kredytów mieszkaniowych. W związku z tym na rynku mieszkaniowym zawrzało.

Zmiany w nowym roku

W przyszłym roku będzie trudniej o kredyt hipoteczny na mieszkanie, zwłaszcza w przypadku klientów zarabiających mniej. Wejście w życie nowelizacji Rekomendacji S od nowego roku może spowodować spadek zdolności kredytowej o ok. 12 proc. Będzie to dotyczyć zarówno rodziny zarabiającej ok. 7 tys. zł netto miesięcznie, jak i singla o dochodach ok. 3,5 tys. zł netto. Banki w szczególności zwiększą wymogi w stosunku do wnioskodawców ubiegających się o kredyty walutowe

Zobacz także: Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

– Kredyty mieszkaniowe denominowane w walutach obcych wg Komisji Nadzoru Finansowego na koniec pierwszego półrocza 2011 wynosiły ponad 60 proc. Od zeszłego roku 2010 zauważalny jest wzrost udzielanych kredytów w złotówkach. Pomimo wprowadzanych ograniczeń klienci wciąż poszukują kredytów walutowych. Wiąże się to z odczuwalną różnicą w racie – mówi Mariusz Frątczak, dyrektor regionalny Goldenegg.

Żeby dostać kredyt w euro (bo frank jest praktycznie nieosiągalny), trzeba będzie legitymować się nieco wyższymi dochodami niż przeciętne.

– KNF poprzez wprowadzane obostrzenia w kolejnych rekomendacjach ogranicza dostęp do kredytów walutowych. Pozostaną one jednak na rynku, lecz dostępne będą w większości dla klientów zamożnych – mówi Mariusz Frątczak.

Znacznie spadnie też stosunek raty do dochodu, a kredyt walutowy nie będzie mógł być zaciągnięty na okres dłuższy niż 25 lat. Dziś rata pożyczkobiorcy w przypadku kredytów walutowych może stanowić nawet 65 proc. jego dochodu. Od nowego roku nie będzie mogło to być więcej niż 42 proc.

Zobacz także: Promocyjne ceny mieszkań na Boże Narodzenie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kup mieszkanie na Boże Narodzenie. W przyszłym roku możesz mieć problemy z uzyskaniem kredytu.
Kup mieszkanie na Boże Narodzenie. W przyszłym roku możesz mieć problemy z uzyskaniem kredytu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama