reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jakie biura wybierają firmy?

Jakie biura wybierają firmy?

Firmy wybierają głównie biura w parkach biznesowych zlokalizowanych poza centrum miasta. Takie biura są przede wszystkim tańsze i cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Siedziba przedsiębiorstwa często określa jego profil i skalę działania. Wybierana lokalizacja przeważnie różni się w zależności od tego, jaka firma potrzebuje biura. Jeśli powierzchnia biurowa poszukiwana jest przez firmę będącą filią międzynarodowej korporacji, to zwykle jej uwaga skupia się na najbardziej prestiżowych biurowcach klasy A znajdujących się w centrum miast. Tego typu budynki spełniają ujednolicone europejskie standardy. Poza tym podkreślają pozycję rynkową firmy. Przez korporacje chętnie wybierane są też biurowce, które spełniają normy Green Building. Zachodnie firmy kształtują w ten sposób swój wizerunek przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku, a dodatkowo mogą zaoszczędzić na kosztach eksploatacji budynku.

Mniejsze firmy i rodzimy biznes częściej lokują siedziby poza centrum miasta. W budynkach usytuowanych mniej centralnie można wynająć mniejszy metraż, bo powierzchnie, które są tam dostępne, rzadziej są typowym open space, który wymusza duże moduły. Plusem lokalizacji poza ścisłym centrum jest też możliwość parkowania poza strefą płatną i często łatwiejszy dojazd do pracy bez korków.   

Zobacz także: Stadion Miejski we Wrocławiu: GALERIA

Tańszy najem poza centrum

Umieszczenie siedziby firmy poza centralnymi rejonami miasta wiąże się z obniżeniem kosztów najmu. W biurowcach znajdujących się w mniej eksponowanych dzielnicach miasta obowiązują bowiem niższe stawki czynszu i opłat eksploatacyjnych. O ile w ścisłym warszawskim Śródmieściu miesięczne stawki osiągają poziom 24–27 euro za mkw., o tyle poza centrum za najlepsze powierzchnie płaci się 15–17 euro za mkw. Dlatego kompleksy biurowe położone poza centrami miast są coraz bardziej popularne zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Największą dzielnicą biznesową w Europie jest położona pod Paryżem, słynna i ciągle rozwijająca się La Défense. Poza tym, że pełni rolę centrum biznesowego, jest też ośrodkiem handlowym, wystawienniczym i rozrywkowym. W Londynie ćwierć wieku temu w miejscu poprzemysłowych doków (Docklands) zaczęła rozbudowywać się interesująca dzielnica biznesowa, która obecnie ma status nowego centrum finansowego angielskiej stolicy.

Zobacz także: Rynek lokali użytkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Firmy wybierają głównie biura w parkach biznesowych zlokalizowanych poza centrum miasta. Fot. Villa Glass Studio
Firmy wybierają głównie biura w parkach biznesowych zlokalizowanych poza centrum miasta. Fot. Villa Glass Studio

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama