W największych polskich miastach dostępnych jest ponad 60 tys. nowych jednostek mieszkalnych – podaje portal RynekPierwotny.com. Tak duża oferta deweloperska była ostatnio notowana w okresie boomu na rynku w 2007 i 2008 roku.
Zobacz także: Deweloperzy budują kolejne mieszkania
reklama
reklama
Coraz bogatsza oferta mieszkaniowa
Z kwartału na kwartał w największych miastach w kraju wzrasta liczba nowych mieszkań. Choć ostatnio ich podaż znowu się zwiększyła, to już nie tak znacznie jak w połowie roku. Największy spadek tempa przyrostu lokali na rynku deweloperskim miał miejsce w Krakowie i Warszawie. O ile w stolicy oferta nowych mieszkań kolejny raz zwiększyła się (o 6,5 proc.), to w Krakowie ilość lokali z pierwszej ręki nieco spadła. Na warszawskim rynku dostępnych jest aż 19 tys. jednostek mieszkalnych, a w Krakowie na kupujących czeka 8 tys. nowych mieszkań (dane Emmerson).
Najbardziej, bo o 6,7 proc. od lipca do września br. wzrosła oferta mieszkaniowa w Gdańsku. W tym mieście na rynku pierwotnym jest dostępnych ok. 5,3 tys. lokali. Wrocławianie mają ich do dyspozycji w ofercie deweloperów 7,2 tys. (wzrost o 6,1 proc.). W Poznaniu z kolei podaż od poprzedniego kwartału nie uległa większym zmianom. W tym mieście buduje się najmniej, biorąc pod uwagę największe ośrodki miejskie. W stolicy Wielkopolski znajdziemy 4,3 tys. nowych mieszkań.
Oferta domów
Liczba mieszkań w ofercie deweloperów wciąż rośnie, ale ilość domów i segmentów wystawionych do sprzedaży przez inwestorów maleje. Portal RynekPierwotny.com oblicza, że w największych polskich aglomeracjach oferowanych jest prawie 4 tys. domów w 243 inwestycjach. Ich procentowy udział w całej ofercie rynku pierwotnego spadł od ubiegłego roku o 3,5 proc.
Najwięcej nowych nieruchomości jednorodzinnych jest do kupienia w województwie mazowieckim (ponad 1,5 tys.).
Najmniejszy wybór w tym segmencie rynku stwarza województwo małopolskie, gdzie nabywcy mają do wyboru niespełna 120 ofert w 18 projektach. Nowe domy i segmenty w okolicy Krakowa można kupić głównie w powiecie wielickim. W Małopolsce deweloperzy realizują coraz mniej tego typu projektów i w przeciwieństwie do rynku mieszkań oferta domów ubożeje.
Zobacz także: Ciekawe formy promocji mieszkań od deweloperów