reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Jak kształtują się ceny wynajmu na rynku lokali użytkowych?

Wyniki analizy ogłoszeń opublikowanych od stycznia do połowy listopada 2011 roku w serwisie otoDom.pl wskazują, że firmy poszukujące lokalu na swoją siedzibę zainteresowane są zwykle wynajmem nieruchomości. Ogłoszenia tego typu cieszą się o 13 proc. większym zainteresowaniem użytkowników serwisu niż lokale wystawiane na sprzedaż. Również podaż na rynku lokali używanych zdominowana jest przez oferty wynajmu. W omawianym czasie opublikowano ich ponad dwa razy więcej niż ogłoszeń sprzedaży. Zakup powierzchni pod siedzibę własnego interesu zdarza się rzadko – najczęściej w przypadku hoteli, natomiast lokale użytkowe kupowane są głównie przez firmy w celu późniejszego wynajmu ich jako powierzchni biurowych, gastronomicznych, handlowych i usługowych.  Pomimo kryzysu na rynku nieruchomości tego typu inwestycja może być bardzo opłacalna. Osoby, które zdecydowały się na zakup nieruchomości o charakterze użytkowym kilka lat temu, teraz dobrze na tym zarabiają.

Zobacz także: Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Średni koszt wynajmu mkw. lokalu użytkowego, oferowanego w serwisie w omawianym okresie czasu, kształtował się w Warszawie na poziomie 67 zł, we Wrocławiu 55 zł i w Krakowie 49 zł. Dużo taniej było w Poznaniu i Łodzi, gdzie ceny wyniosły odpowiednio 38 zł i 33 zł/mkw.

– O wysokości ceny wynajmu lokali w poszczególnych miastach decydują umiejscowienie i standard budynku, w którym się znajdują. W prestiżowych lokalizacjach – w nowych biurowcach, w centrum miasta ceny – sięgają nawet kilkaset złotych za mkw. powierzchni. Przeglądając ogłoszenia w serwisie, można spotkać ogłoszenia wynajmu lokali na wrocławskim rynku nawet za 200 zł/mkw. W samej Warszawie znajduje się obecnie kilkaset powierzchni użytkowych oferowanych pod wynajem w cenie od 200 do 500 zł/mkw. Nieruchomości tego typu usytuowane są najczęściej w dzielnicy Śródmieście. Podobnie w Krakowie takie ceny można spotkać w ścisłym centrum – na Rynku Głównym – ulicach Grodzkiej czy Floriańskiej oraz w okolicach Wawelu. – mówi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl.

Zobacz także:Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Fot. od PKP S.A.
Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Fot. od PKP S.A.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama