reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Deweloperzy walczą o klientów

Deweloperzy walczą o klientów

Deweloperzy walczą o klientów i rozszerzają swoją działalność o nowe obszary, głównie na rynku powierzchni biurowej. Konkurencję między deweloperami wzmagają m.in. ustawa deweloperska i ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych.

Stale rosnąca podaż nowych mieszkań w głównych miastach z czasem przełoży się na wzrost konkurencji między deweloperami. Z nadchodzących zagrożeń doskonale zdają sobie sprawę przedstawiciele branży, którzy na różne sposoby przygotowują się na chudszy okres. Po pierwsze już od pewnego czasu skupiają się oni na projektach oferujących głównie mieszkania z segmentu popularnego, a więc małe 2- oraz 3- pokojowe lokale, na które najłatwiej jest znaleźć klientów. Efektem tego jest stopniowe spłaszczenie i ujednolicenie oferty dostępnej na rynku. Jednak z drugiej strony największe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te notowane na warszawskiej giełdzie, starają się ograniczać ryzyko poprzez dywersyfikację swojej działalności w coraz większym stopniu.

Zobacz także: Opodatkowanie mieszkania otrzymanego w spadku lub w darowiźnie

Większość dużych firm deweloperskich wywodzi się głównie z Warszawy. Wynika to z faktu, że stolica stanowi największy rynek w kraju. Pod względem liczby mieszkańców i ich możliwości finansowych daleko w tyle zostawia pozostałe główne miasta jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. W związku z tym Warszawa jest naturalnym miejscem działalności deweloperów. Jednak warto zaznaczyć, że obecnie firmy, które zbudowały swoją pozycję na stołecznym rynku mieszkaniowym, zaczynają coraz częściej spoglądać również w kierunku innych miast. Przykładem może tutaj być Dom Development prowadzący inwestycje we Wrocławiu.

Zobacz także: Osiedle Tęczowe w „Rodzinie na Swoim”

Część firm postanowiła pójść dalej i postawić na dywersyfikację sektorową. Zgodnie z takim podejściem przedsiębiorstwa, które do tej pory koncentrowały się w głównej mierze na mieszkaniówce, zaczynają prowadzić projekty w innych sektorach rynku nieruchomości. W tym miejscu za przykład może służyć firma J.W. Construction zapowiadająca już od pewnego czasu mocne wejście na rynek przestrzeni biurowej. Podobne plany ma również wrocławski LC Corp. Takie podejście stosuje także Echo Investment, które od początku kryzysu skupiło się w dużej mierze na realizacji projektów komercyjnych.

Zobacz także: Kiedy mieszkanie można nazywać apartamentem?

Wydaje się, że strategia postawienia na kilka źródeł dochodów może być dobrym pomysłem w niepewnych gospodarczo czasach, kiedy na rynku mieszkaniowym zaczyna się robić ciasno.

Zobacz także: Kup mieszkanie, a deweloper pomoże Ci w spłacie kredytu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy walczą o klientów i rozszerzają swoją działalność o nowe obszary.
Deweloperzy walczą o klientów i rozszerzają swoją działalność o nowe obszary.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama