reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Opodatkowanie mieszkania otrzymanego w spadku lub w darowiźnie

Opodatkowanie mieszkania otrzymanego w spadku lub w darowiźnie

Mieszkanie otrzymane w spadku lub w darowiźnie nie w każdym przypadku musi być opodatkowane. Kto i kiedy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Ulga mieszkaniowa do 110 mkw.

Pewnym ograniczeniem związanym z ulgą mieszkaniową jest określona przepisami maksymalna powierzchnia przekazywanej nieruchomości. W myśl prawa powierzchnia ta nie może być większa niż  110 mkw.  Jeśli wartość zostanie przekroczona, nabywca jest zobowiązany do uregulowania podatku od nadwyżki wielkości mieszkania nad 110 mkw.

Kiedy można skorzystać z ulgi?

Rozważając możliwość skorzystania z omawianego zwolnienia z podatku od spadku lub darowizny, należy wziąć pod uwagę warunki pozwalające na uniknięcie opodatkowania nieodpłatnego nabycia nieruchomości.

Pierwszym z nich jest posiadanie przez nabywającego polskiego obywatelstwa lub stałe zamieszkanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto nabywca prawa majątkowego nie może być posiadaczem własnego lokum ani najemcą mieszkania lub budynku, a jeśli jest, powinien niezwłocznie rozwiązać umowę najmu. Jeżeli nabywca posiada już własne mieszkanie, możne skorzystać z ulgi, ale tylko wtedy, jeśli przekaże je na rzecz swoich zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy. 

Zobacz także: Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu

Ponadto żeby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej, trzeba przez co najmniej pięć lat zamieszkiwać danym mieszkaniu lub domu, będąc zameldowanym na pobyt stały. Także w przeciągu pięciu kolejnych lat nie można zbyć nieruchomości nabytej nieodpłatnie w drodze spadku lub darowizny.

Złożenie zeznania podatkowego

Nabywca powinien pamiętać o tym, że ulga mieszkaniowa przysługuje z mocy prawa. Nie jest ona uzależniona od uznania organu. Oznacza to, że można z niej skorzystać, gdy tylko zostały spełnione wszystkie warunki łącznie. Brak któregokolwiek z nich skutkuje koniecznością zapłaty podatku.

Kto może skorzystać z ulgi?

Omawiana ulga podatkowa przysługuje członkom najbliższej rodziny osoby, po której lub od której następuje nieodpłatne nabycie nieruchomości. Warto zauważyć, że ustawa przewiduje podział podatników na trzy grupy podatkowe, przy czym o zaliczeniu do jednej z nich decyduje osobisty stosunek łączący nabywcę ze spadkodawcą lub darczyńcą.

I grupa - małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie
II grupa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie

rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i małżonków innych zstępnych

III grupa – pozostali nabywcy

Jeśli chodzi o darowiznę, prawo do skorzystania z niej mają  tylko najbliżsi należący do pierwszej grupy podatkowej. W przypadku dziedziczenia krąg osób zwolnionych od podatku jest znacznie szerszy, ponieważ stanowią go podatnicy zaliczani do pierwszej i drugiej grupy podatkowej. 

Zobacz także: Polacy nie lubią swoich mieszkań

Ponadto prawo przewiduje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej w związku z nabyciem nieruchomości tytułem spadku także przez  osoby obce, pod warunkiem że  przez co najmniej dwa lata sprawowały one opiekę nad wymagającym jej spadkodawcą. Opieka taka powinna być sprawowana na podstawie pisemnej umowy zawartej ze spadkodawcą, poświadczonej notarialnie. Okres sprawowania rzeczonej opieki liczy się od daty poświadczenia umowy przez notariusza.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mieszkanie otrzymane w spadku lub w darowiźnie nie w każdym przypadku musi być opodatkowane. Fot. Fotolia
Mieszkanie otrzymane w spadku lub w darowiźnie nie w każdym przypadku musi być opodatkowane. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama