reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkania gotowe do odbioru

Mieszkania gotowe do odbioru

Mieszkania gotowe do odbioru cieszą się dużym zainteresowaniem w całym kraju. Podaż mieszkań jest na tyle duża, że ich ceny maleją, dzięki czemu oferta staje się jeszcze atrakcyjniejsza.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie

Najwięcej oddanych do użytkowania mieszkań kupujący znajdą w Warszawie (4,7 tys.). Trudno się temu dziwić, bo to największy rynek deweloperski w kraju, który oferuje teraz aż 19 tys. nowych lokali w 350 inwestycjach. Największy wybór mają osoby zainteresowane Białołęką. W całej ofercie stołecznego rynku pierwotnego dokładnie co czwarte lokum (25 proc. wg obliczeń Emmerson) jest już gotowe. Na początku 2010 roku ukończone było co trzecie mieszkanie w ofercie warszawskiej (33 proc.). Zatem, pomimo rosnącej podaży, procentowy udział gotowych lokali maleje. Oznacza to, że deweloperzy nie mają problemu ze znalezieniem chętnych na mieszkania jeszcze przed zakończeniem inwestycji. To wyznacznik dobrej kondycji rynku.   Deweloperzy, którzy wprowadzają dziś na rynek dokładnie takie lokale, jakich poszukują klienci nie mają problemu ze stokiem. Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development przekonuje, że w gotowych budynkach na osiedlu Alpha, które firma realizuje wieloetapowo w warszawskich Skoroszach pozostały w ofercie już tylko pojedyncze mieszkania o metrażu 54 m2.–96 m2. Na wybrane lokale trzypokojowe i czteropokojowe deweloper wprowadził specjalne promocje, można je kupić w cenie już od 5950 zł/m2

Zobacz także:  Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Rynek nieruchomości w większych miastach Polski

W Krakowie osoby poszukujące nowego mieszkania mogą wybierać na rynku deweloperskim w 8 tysiącach mieszkań (250 projektów). W czołówce podaży znajduje się rejon dzielnicy Podgórze. Co piąty lokal wystawiony do sprzedaży w tym mieście został oddany już do użytkowania. Współczynnik gotowych mieszkań dostępnych w Krakowie zmniejszył się najbardziej spośród pięciu miast analizowanych przez firmę Emmerson. Ukończonych lokali jest dziś na rynku 20 proc., podczas gdy na początku ubiegłego roku stanowiły 35 proc. całej krakowskiej oferty. 7,2 tys. mieszkań, a więc nieco mniej niż w Krakowie, czeka na nowych właścicieli we Wrocławiu, najwięcej w dzielnicy Krzyki. W ponad 150 inwestycjach realizowanych w tym mieście znaleźć można 1,4 gotowych lokali (19 proc.). Tu, podobnie jak w obecnej i dawnej stolicy naszego kraju, wraz z podażą wzrosła liczba gotowych jednostek mieszkalnych, ale zmalał ich procentowy udział w ofercie rynku pierwotnego.  W Poznaniu, tak jak w Warszawie, deweloperzy mają w sprzedaży 25 proc. gotowych mieszkań, podczas gdy w I kwartale 2010 roku było ich w stolicy Wielkopolski o 3 proc. więcej. Tu największą ilość nowych lokali można znaleźć na terenie Starego Miasta. Najmniej oddanych do użytkowania mieszkań w gronie rozpatrywanych miast znajduje się w Gdańsku (1 tys.). W ciągu kilku ostatnich kwartałów w poszczególnych aglomeracjach miejskich rosła liczba dostępnych mieszkań oferowanych przez deweloperów, jednocześnie zwiększała się ilość gotowych lokali w tym segmencie rynku. Niemniej odsetek ukończonych mieszkań w całej dostępnej puli oferowanej przez deweloperów zmniejszył się we wszystkich analizowanych przez Emmerson miastach, z wyjątkiem Gdańska.

Zobacz także:  Mieszkanie jeszcze w planie, czyli: czy warto kupić "dziurę w ziemi"?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkania gotowe do odbioru cieszą się dużym zainteresowaniem w całym kraju. Fot. materiały prasowe
Mieszkania gotowe do odbioru cieszą się dużym zainteresowaniem w całym kraju. Fot. materiały prasowe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama