reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz. Gaz zdrożeje, jeżeli Urząd Regulacji Energetyki zgodzi się na podwyżkę zaproponowaną przez PGNiG. Kogo podwyżki cen gazu dotkną najbardziej?

PGNiG wystąpiło do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na podniesienie od stycznia cen gazu. Według Rzeczpospolitej firma wnioskuje o rekordową w historii podwyżkę wynosząca aż 20%. Zgoda urzędu na tak duży jednorazowy wzrost cen wydaje się mało prawdopodobna. Home Broker sprawdził jednak, o ile zwiększyłyby się koszty użytkowania mieszkań, gdyby gaz faktycznie zdrożał o 20%. Nawet jeśli URE nie zaakceptuje takiej podwyżki już od stycznia, może być ona rozłożona na kilka kolejnych kwartałów przyszłego roku.

Opłaty za gaz

Opłata za gaz to suma czterech wartości – ceny samego paliwa gazowego, opłaty abonamentowej oraz opłat przesyłowych (część stała i część zmienna). W zależności od wielkości rocznego zużycia gazu, konsumenci mogą zostać przypisani do jednej z dwóch grup taryfowych. Pierwsza z nich zakłada niską opłatę abonamentową i wyższą cenę metra sześciennego gazu i jest kierowana do tych, którzy wykorzystują gaz tylko do gotowania. Druga grupa taryf pozwala na płacenie niższej ceny za samo paliwo kosztem znacznie wyższych opłat stałych. Dzięki niższemu kosztowi jednostki rozliczeniowej opłaca się ona klientom zużywającym znacznie większe ilości gazu, więc korzystają z niej przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych ogrzewanych gazem. Ze względu na to, że ciężko jest mówić o „przeciętnym” poziomie zużycia gazu, Home Broker prezentuje dwa przykłady – mieszkania, w którym gaz służy wyłącznie do gotowania i domu ogrzewanego za pomocą tego paliwa.

Zobacz także: Zarządzanie budżetem domowym – jak oszczędzać?

Podwyżki dla właścicieli mieszkań

Gospodarstwa domowe, w których gaz wykorzystywany jest tylko w kuchni (założone zużycie na poziomie 120 metrów sześciennych rocznie) rocznie za gaz zapłacą po podwyżce przeciętnie o niecałe30 zł więcej. Przy założeniu, że pozostałe składniki rachunku nie ulegną zmianie, będzie to oznaczało wzrost rachunków o około 11%.

Bardziej podwyżkę odczują gospodarstwa domowe, w których gaz jest wykorzystywany również do podgrzewania wody. W tym przypadku przyjęto roczne zużycie na poziomie 400 metrów sześciennych. Przy założeniu utrzymania takiej samej taryfy jak w poprzednim przypadku oraz wzrostu wyłącznie ceny paliwa o 20%, rocznie takie gospodarstwo domowe zapłaci o 93 zł więcej.

Zdrożeje ogrzewanie domu

W przypadku domów jednorodzinnych ogrzewanych gazem, zużywających przeciętnie 2000 metrów sześciennych tego paliwa rocznie, zmiany będą bardziej odczuwalne. Wzrost ceny paliwa gazowego o 20% spowoduje, że właściciele domów zapłacą proporcjonalnie więcej. Powinni oczekiwać rocznego wzrostu kosztów o blisko 450 zł, co oznacza podwyżkę o ponad 12% w stosunku do tego roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz. Fot. Fotolia
W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama