| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. W ostatnim kwartale liczba nowo udzielonych kredytów była mniejsza. Jednocześnie niewiele spadły ceny transakcyjne mieszkań.

Sprzedaż mieszkań jest ściśle związana z możliwościami finansowymi potencjalnych nabywców. Popyt na nieruchomości uzależniony jest przede wszystkim od sytuacji na rynku kredytowym. Niestety ten nie wykazuje w ostatnim czasie pozytywnych tendencji. Jak pokazuje raport AMRON-SARFiN, ograniczanie dostępu do kredytów walutowych i do rządowych dopłat do pożyczek w ramach programu „Rodzina na Swoim” przyniosło w III kwartale bieżącego roku negatywne efekty. Nastąpiły niewielkie spadki wartości i liczby udzielanych kredytów hipotecznych. W porównaniu z II kwartałem tego roku wyniki okazały się słabsze o 4 proc. Od lipca do września 2011 roku udzielonych zostało 59 571 pożyczek na wartość 12,8 miliarda złotych. Osiągnięty rezultat jest też słabszy od zanotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Rekomendacja S i koniec „Rodziny a Swoim”

Mniejsza ilość udzielonych kredytów jest konsekwencją wprowadzania przez banki niekorzystnych dla klientów regulacji związanych z Rekomendacją S i wycofywaniem się instytucji finansowych z udzielania kredytów walutowych. To także wynik likwidacji w praktyce programu „Rodzina na Swoim”. Poza tym mniejsza liczba udzielonych kredytów na mieszkania to także efekt spadku zainteresowania nimi ze strony samych potencjalnych nabywców. Wiele osób odkłada bowiem decyzję o zakupie ze względu na brak poczucia bezpieczeństwa w związku z sytuacją gospodarczą w naszym kraju i regionie.

Rekordowa ogólna liczba kredytów

Optymistyczną informacją jest odnotowana na koniec września br. rekordowa ogólna liczba i wartość kredytów  hipotecznych. Po raz pierwszy w historii ilość aktywnych kredytów mieszkaniowych osiągnęła poziom 1,6 miliona sztuk. W portfelach polskich banków łączny wolumen zadłużenia Polaków z tytułu wydatków na nieruchomości przekroczył wartość 300 miliardów złotych.

Zobacz także: Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym

Przeważająca ilość zaciąganych zobowiązań to pożyczki w złotówkach. W III kwartale kredyty udzielone w krajowej walucie stanowiły ponad 78 proc. Poza tym zostało przyznanych ponad 11 proc. kredytów w euro i przeszło 9 proc. we franku szwajcarskim.  

Tańsze mieszkania

Do podejmowania decyzji o zakupie mogą zachęcać kupujących niższe ceny mieszkań. W okresie od lipca do września 2011 roku nastąpiła nieznaczna obniżka średnich cen transakcyjnych mieszkań. Trzeba jednak zaznaczyć, że dynamika spadku stawek transakcyjnych w ostatnich miesiącach zdecydowanie się zmniejszyła.

Trzeci kwartał br. przyniósł niewielką korektę – od 50 do 100 zł/mkw. – w największych ośrodkach miejskich w kraju. Dane zawarte w raporcie Związku Banków Polskich pokazują, że największy spadek cen sięgający 300 zł za metr kwadratowy miał miejsce we Wrocławiu. Z kolei w Gdańsku i Białymstoku odnotowane zostały niewielkie wzrosty średnich cen transakcyjnych.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia
Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »