| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zakup mieszkania pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem to obecnie jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Co skłania nabywców do inwestowania w nieruchomości pod wynajem?

– Inwestycja w nieruchomość jest obecnie jednym z najlepszych możliwych sposobów lokowania gotówki. – twierdzi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com – Obostrzenia w udzielaniu kredytów hipotecznych sprawiają, że rynek wynajmu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A żeby jedni mogli wynajmować, inni muszą inwestować. – dodaje Kurowski.

Podkreśla, że kupując nieruchomość pod wynajem, należy patrzeć perspektywicznie, 8–10 lat wprzód.

Najważniejsze dla inwestorów

Łukasz P. inwestuje na rynku nieruchomości od 2003 roku. W tej chwili jest właścicielem siedmiu mieszkań we Wrocławiu. Pytany o klucz do sukcesu powołuje się na złotą zasadę inwestorów: po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja.

Zobacz także: Mieszkania w atrakcyjnej cenie – gdzie ich szukać?

– Położenie mieszkania przesądza o opłacalności inwestycji. – przekonuje – Częstym błędem u kupujących pod wynajem jest wybór okolicy pod kątem własnych potrzeb mieszkaniowych. Tymczasem kupujemy nie tam, gdzie nam się podoba i sami chcielibyśmy mieszkać, ale tam, gdzie zapotrzebowanie na wynajem jest największe, a ceny najmu najwyższe.

– Warto kupować mieszkania w dużych miastach, jak najbliżej centrum. – przekonuje Grzegorz Kurowski.

Inwestowanie w lokale nad morzem i w górach, czyli w nieruchomości wakacyjne, rządzi się swoimi prawami. A duże miasta mają to do siebie, że zawsze będą napływać do nich ludzie – na studia czy za pracą. Jeśli chcemy wynajmować studentom, kupmy mieszkanie w pobliżu uczelni. Zdecydowanie ryzykowne jest inwestowanie na obrzeżach miasta. Nawet dobrze skomunikowane, lecz peryferyjne lokalizacje będą wiązały się z niższym popytem na mieszkania. Podobnie jest w przypadku dzielnic, które nie cieszą się dobrą sławą, choć to kryterium bywa płynne. Przykładem są warszawska Praga czy wrocławski „Trójkąt Bermudzki” – kiedyś stygmatyzowane, teraz cieszące dużą popularnością wśród inwestorów ze względu na dobre ceny gruntów i bliskość centrum miasta.

Opłacalność inwestycji

Jak podkreśla Grzegorz Kurowski, ważnym aspektem związanym z inwestowaniem w nieruchomości jest źródło pochodzenia środków – z kredytu lub z wkładu własnego. W drugim przypadku inwestowanie jest łatwiejsze z uwagi na brak comiesięcznego zobowiązania w postaci raty kredytowej. Przy inwestowaniu poprzez lewarowanie, czyli finansowanie kredytem hipotecznym, decyzję o zakupie mieszkania pod wynajem należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zobacz także: Ile zajmie likwidowanie deficytu mieszkaniowego?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakup mieszkania pod wynajem to obecnie jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Fot. Fotolia
Zakup mieszkania pod wynajem to obecnie jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »