REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

PRESTIGE PR
Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Fot. Armstrong
Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Fot. Armstrong
Armstrong
Armstrong

REKLAMA

REKLAMA

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Popyt na biura regularnie rośnie, dlatego deweloperzy rozpoczynają kolejne inwestycje.

W Warszawie chętnych na biura nie brakuje. Od lipca do września tego roku podpisano umowy na ponad 119 tys. mkw. Podsumowując trzy kwartały 2011 roku, deweloperom udało się wynająć łącznie ponad 440 tys. mkw. stołecznych biur, podaje Jones Lang LaSalle. Analitycy tej firmy przewidują, że rekordowy poziom najmu zarejestrowany w 2010 r. (549 tys. mkw. ) może zostać w tym roku przekroczony.

REKLAMA

W pozostałych dużych miastach w III kw. 2011 roku klienci korporacyjni wynajęli około 70 tys. mkw. (raport Jones Lang LaSalle). Największą aktywność najemców obserwowano we Wrocławiu oraz w Trójmieście. W sumie w aglomeracjach miejskich poza Warszawą od stycznia do września br. zostało wynajęte ponad 225 tys. mkw. powierzchni biurowych (dane CBRE).

Nawet 100 tys. mkw. w nowych biurowcach

Duży popyt na biura stymuluje deweloperów do budowy kolejnych obiektów oferujących nowoczesne powierzchnie biurowe. W stolicy powstaje kilka dużych inwestycji dysponujących ponad 40 tys. mkw. powierzchni. Największym powstającym biurowcem jest Warsaw Spire na Woli z ok. 100 tys. mkw. biur.

Zobacz także: Stadion Miejski w Poznaniu: GALERIA

Analitycy Jones Lang LaSalle wskazują jednak, że większość realizowanych teraz budów to projekty, na które deweloperzy nie znaleźli jeszcze chętnych. Taka sytuacja jest dobra dla najemców. Firmy, które decydują się podpisywać umowy najmu na wczesnym etapie realizacji inwestycji, mogą uzyskać korzystniejsze warunki. Najatrakcyjniejsze stawki można wynegocjować w budynkach, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. W tym przypadku firmy w pewnym stopniu mogą dyktować warunki, bo tego typu umowy są często niezbędne inwestorom do zdobycia finansowania.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zainteresowanie biurami poza centrum

REKLAMA

Większość nowoczesnej powierzchni biurowej jest wynajmowana przez międzynarodowe firmy i korporacje. To właśnie ich decyzje mają w dużym stopniu wpływ na popyt. Z uwagi na jego duży poziom, na stołecznym rynku notowana jest tendencja wzrostowa stawek czynszowych. Powierzchnie w prestiżowych budynkach zlokalizowanych w centralnych punktach Warszawy wynajmowane są nawet za 27 euro za 1 mkw./m-c.

Nie mniejszym powodzeniem najemców cieszą się biurowce położone poza centrum miasta, w których koszty wynajmu są nieco niższe, wynoszące średnio 15–15,5 euro za mkw./m-c (dane Jones Lang LaSalle) w przypadku najwyższej klasy powierzchni. Firmy interesują się przede wszystkim gotowymi biurami i ofertami w inwestycjach na zaawansowanym etapie budowy.

W tym roku zostanie ukończona m.in. budowa kompleksu Inwestycji Kijowska, w której powstaje łącznie 8 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. W tym oryginalnym pod względem architektonicznym kompleksie przy ul. Kijowskiej 5, którego głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A., można wynająć powierzchnię biurową zarówno w zrewitalizowanej kamiennicy z 1869 roku, jak i nowo powstałym budynku biurowym. Nowy obiekt wyróżnia się ciekawą fasadą i nadwieszeniem nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym będzie przebiegał ruch samochodowy. Prezes PBM Południe Development przyznaje, że powierzchnie biurowe w tej inwestycji cieszą się sporym zainteresowaniem najemców ze względu na oferowane stawki czynszowe, wynoszące od 58 zł/mkw.     

Zmniejszyła się podaż

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddano do użytku ok. 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Mimo to wielkość nowej podaży w całym 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. biur. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mała liczba rozpoczynanych budów w 2008 i 2009 r.

Zobacz także: Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Dane zawarte w raporcie Jones Lang LaSalle wskazują również, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w pozostałych miastach były w ostatnim kwartale takie same jak w poprzednim. Jedynie w Trójmieście podaż biur nieznacznie się zwiększyła. W III kw. 2011 roku w miastach regionalnych w budowie było 354 tys. mkw. powierzchni biurowej. To o ok. 20 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (300 tys. mkw. w III kw. 2010 r.). Prognozy przewidują oddanie w regionach do końca tego roku niespełna 77 tys. mkw., a to najwięcej od połowy 2010 r.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA