REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu na zasadach rynkowych. Fot. INDECO
Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu na zasadach rynkowych. Fot. INDECO

REKLAMA

REKLAMA

Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu na zasadach rynkowych. Ponad 30% mieszkańców Polski nie jest właścicielem nieruchomości, w której mieszka. Jak wygląda sytuacja w innych krajach europejskich?

Zgodnie z danymi Eurostatu, na 100 mieszkań w Polsce prawie 31 jest zajmowanych przez osoby, którym nie przysługuje prawo własności. Polska zajmuje pod tym względem siódme miejsce w Europie i plasuje się w gronie bogatszych krajów zachodnich.

REKLAMA

Statystyki europejskiego urzędu dowodzą, że najem, jako forma zabezpieczania potrzeb mieszkaniowych jest na Zachodzie popularniejszy, niż na Wschodzie. Podczas gdy w krajach „starej Unii” 29 obywateli na 100 najmuje lokale, to w krajach przyjętych do Wspólnoty po 2003 roku jest to 18 osób na 100. Rekordzistami są Niemcy i Austriacy z udziałem najemców na poziomie 46,8 i 42,6%. Ponad 30% obywateli zabezpiecza swoje potrzeby mieszkaniowe, płacąc czynsz we Francji, Danii, Luksemburgu, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Wyprzedaż mieszkań na Osiedlu Wiśniowym

Najlepszy Wschód

Odmienna sytuacja ma miejsce w Rumunii i Litwie. W krajach tych zaledwie 3,5 i 6,8% obywateli nie posiada prawa własności do zajmowanych mieszkań. Podobna sytuacja dotyczy także co dziesiątego Węgra i Słowaka. Wytłumaczenia takich danych należy upatrywać w kilku czynnikach. Bez wątpienia dużą rolę grają tu przyzwyczajenia, mobilność ludności, czyli skłonność do migracji (np. za pracą), czy po prostu cena.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek najmu w Polsce

Dane Eurostatu pokazują, że prawie jedna trzecia Polaków zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe, wynajmując nieruchomości, co może prowadzić do błędnych wniosków. Rodzimy rynek najmu należy bowiem do jednych z najgorzej rozwiniętych w Europie. Głębsze badanie struktury własności mieszkań w Polsce pokazuje, że tylko 2,2% obywateli naszego kraju korzysta z najmu na zasadach rynkowych. Reszta, czyli 29,1% mieszkań, to między innymi lokale należące do gmin (mieszkania komunalne), TBS-ów, Lasów Państwowych, PKP, Wojska itp., co Eurostat kwalifikuje jako najem po cenach nierynkowych. Pod względem najmu komercyjnego zajmujemy dopiero 24. miejsce w Europie. Mniejsze rynki od nas maja tylko Bułgaria, Malta, Litwa i Rumunia.

Zobacz także: Mieszkania z wielkiej płyty sprzedają się najszybciej

Mieszkania spółdzielcze

Trzeba jednak zaznaczyć, że statystyki dotyczące odsetka mieszkań, które nie są zajmowane przez właścicieli, są dla Polski zawyżone. Eurostat zalicza bowiem do grona lokali wynajmowanych po cenach nierynkowych także mieszkania spółdzielcze (w danych GUS jest ich ponad 2,5 miliona). Zgodnie z polskim prawem własność takich nieruchomości przysługuje spółdzielni, a lokatorom spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Warto przypomnieć, że pierwsze z nich jest bardzo zbliżone do pełnej własności. Zaliczanie tych lokali do grona wynajmowanych można więc uznać za nadużycie, które zaniża udział właścicieli w strukturze własnościowej nieruchomości. Z drugiej strony spółdzielcze prawo lokatorskie poddane jest dużym ograniczeniom w rozporządzaniu. Nie można go na przykład sprzedać, zapisać w testamencie czy zabezpieczyć na nim kredytu hipotecznego.

Polska i Malta wygrywają

Znaczna przewaga najmu po zaniżonej cenie wobec najmu na zasadach rynkowych jest sytuacją normalną w większości państw „nowej Unii”. W krajach tych osób korzystających z najmu na zasadach nierynkowych jest blisko sześciokrotnie więcej niż tych płacących co miesiąc stawkę rynkową. Na uwagę zasługuje Malta, gdzie parytet pomiędzy najmem rynkowym i nierynkowym jest wysoki  (zbliżony do polskiego). W tym kraju osoby korzystające z zaniżonych stawek za najem stanowią 18,5% obywateli, a reszta najemców 1,4% społeczeństwa. Na drugim biegunie plasuje się Słowacja, gdzie rynek najmu jest relatywnie mało popularny, ponieważ korzysta z niego 10,5% obywateli, ale większość, bo blisko 9 osób na 100, płaci za najem stawkę rynkową.


Rynek mieszkaniowy na Zachodzie

Inna sytuacja widoczna jest w krajach „starej Unii”, gdzie osoby korzystające z najmu po cenach rynkowych stanowią większość najemców. Ze 100 obywateli „piętnastki” 16 płaci za dach nad głową pełną stawkę rynkową, a 13 osób kwotę niższą. Na tym tle wyróżnia się Finlandia, gdzie znacznie więcej obywateli korzysta z niższych stawek za najem. Jest ich 15,6%, a na rynku swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja 10,1% Finów. Na uwagę zasługuje też Dania, gdzie zgodnie ze statystykami Eurostatu istnieje tylko komercyjny najem. Korzysta z niego 33,7% obywateli.

Zobacz także: Ile kosztuje mkw. używanego mieszkania we Wrocławiu?

Konkurencyjność kształtuje ceny najmu

Bez wątpienia na wielkość komercyjnego rynku najmu duży wpływ ma jego cena. Najlepszym miernikiem w tym względzie wydaje się stosunek rocznego czynszu najmu do wartości nieruchomości. Danych takich dostarcza portal Global Property Guide i pokazują one, jak atrakcyjną alternatywą wobec zakupu jest najem. Jeśli bowiem rocznie za najem mieszkania trzeba zapłacić 2,4% jego wartości (Grecja), to rynek najmu jest bardziej dostępny i konkurencyjny wobec własności, niż gdy za rok zajmowania czyjegoś lokalu trzeba zapłacić 7,2% jego wartości (Węgry). Dostępne dane potwierdzają zależność pomiędzy wielkością rynku najmu a ceną, którą trzeba zapłacić za najem. Im koszt jest wyższy, tym mniejszy rynek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA