| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Gdzie Polacy będą mieszkać w przyszłości?

Gdzie Polacy będą mieszkać w przyszłości?

Polacy będą mieszkać w przyszłości w domach, których udział na rynku nieruchomości znacznie się zwiększy. Przeprowadzkę do domu planują głównie starsze osoby, którym sytuacja finansowa pozwala na taki krok.

Zgodnie z prognozami przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, w większości największych polskich miast, poza Warszawą i Krakowem, należy spodziewać się spadku liczby mieszkańców. Co ciekawe, na przestrzeni następnych 25 lat przewidywana jest również obniżka wskaźnika urbanizacji w naszym kraju.

Taki stan rzeczy będzie z jednej strony wynikiem postępującego zmniejszania się populacji Polski, ale również procesu „rozlewania” się miast na okoliczne miejscowości. Zgodnie z przedstawionym rozwojem sytuacji, osoby mieszkające obecnie w lokalach mieszkalnych w mieście będą coraz częściej wybierać życie w domach na terenach podmiejskich. Opisany trend, przyczyniający się do powstawania tzw. „sypialni”, czyli osiedli zabudowy jednorodzinnej na obszarach otaczających największe ośrodki miejskie, jest widoczny w krajach Europy Zachodniej i powoli zaczyna przenosić się również do naszego kraju.

Zobacz także: Zarządzanie budżetem domowym – jak oszczędzać?

Jednak należy zaznaczyć, że taka kolei rzeczy dotyczy przede wszystkim osób w średnim wieku lub starszych, które mają już ustabilizowaną sytuację finansową. Młode osoby, będące jeszcze na początku drogi zawodowej, zazwyczaj nie posiadają wystarczających oszczędności ani dochodów, które mogłyby pozwolić na taką przeprowadzkę.

Podsumowując można stwierdzić, że zgodnie z opisaną tendencją w przyszłości udział domów jednorodzinnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych będzie się stopniowo zwiększał kosztem lokali mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że tempo tego procesu będzie w znacznym stopniu zależało od wspomnianej już sytuacji finansowej Polaków.

Zobacz także: Osiedle Świerkowa Polana II pod Poznaniem

Poniżej przedstawione zostało zestawienie zmian liczby ludności największych polskich miast do 2035 roku.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy będą mieszkać w przyszłości w domach, których udział na rynku nieruchomości znacznie się zwiększy. Fot.  Blachy Pruszyński
Polacy będą mieszkać w przyszłości w domach, których udział na rynku nieruchomości znacznie się zwiększy. Fot. Blachy Pruszyński

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »