reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zarządzanie budżetem domowym – jak oszczędzać?

Zarządzanie budżetem domowym – jak oszczędzać?

Rozsądne zarządzanie budżetem domowym to szansa na ograniczenie zbędnych wydatków i wdrożenie skutecznego planu oszczędzania. Jak zarządzać budżetem domowym, żeby przynosił on oszczędności?

Utrzymanie mieszkania

Podczas gdy w medialnych dyskusjach słychać głosy o wzrastających dochodach obywateli, wszyscy zmagamy się z widoczną drożyzną, która coraz śmielej przekracza progi naszych mieszkań. W ubiegłym roku w gospodarstwach domowych przeciętny miesięczny dochód na osobę był realnie wyższy o 4,3% od tego z roku 2009 (Główny Urząd Statystyczny). Jednak z raportu Home Broker, który także powołuje się na dane GUS, jasno wynika, że cały czas niebezpiecznie wzrastają koszty życia. Niezwykle istotnym ich elementem jest oczywiście utrzymanie mieszkania, które rośnie w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat i pochłania już ok. 840 złotych miesięcznie. Na taką kwotę składa się wiele pomniejszych wydatków jak energia czy woda. Po dodaniu do tego niemałych cen różnorodnych produktów codziennego użytku wiele rodzin jest w sytuacji, gdy domowe ognisko zabiera im znaczną część zarobków. Nie mamy wpływu na sytuację makroekonomiczną, dlatego musimy sami zadbać o swoje oszczędności.

Zobacz także: Ile Polacy wydają na utrzymanie mieszkania?

Kalkulowanie zysków i strat dotyczy w pewnym stopniu także zamożniejszej części społeczeństwa, ponieważ każdy chce mieć na danym pułapie gwarancje bezpieczeństwa finansowego. Dlatego aspekt racjonalnego zarządzania budżetem może się pojawiać zarówno w skromnych mieszkaniach, jak i w eleganckich apartamentach. Nie musi on przy tym zawsze wpływać bezpośrednio na jakość życia.

– Wśród wyznaczników naszych domowych wydatków niemałe znaczenie ma zużycie energii – zauważa Witold Sadowski, wrocławski deweloper realizujący apartametnowiec Aparthotel Invite – Dlatego nowoczesne trendy budowlane kładą tak duży nacisk na stosowanie energoszczędnych rozwiązań na etapie stawiania budynku oraz przy pracach wykończeniowych (np. okna).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozsądne zarządzanie budżetem domowym to szansa na ograniczenie zbędnych wydatków. Fot. Fotolia
Rozsądne zarządzanie budżetem domowym to szansa na ograniczenie zbędnych wydatków. Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama