reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile kosztuje ogrzanie dwupokojowego mieszkania?

Ile kosztuje ogrzanie dwupokojowego mieszkania?

Ogrzanie dwupokojowego mieszkania kosztuje rocznie ponad 2,6 tys. zł. Zdecydowanie droższe w ogrzewaniu są stare mieszkania. Oszczędności na pewno przyniesie termomodernizacja.

Już w połowie listopada mogą do Polski przyjść niskie temperatury – prognozuje portal twojapogoda.pl. Im niżej spada słupek rtęci, tym bardziej rośnie zapotrzebowanie na energię do ogrzania nieruchomości. Warto wspomnieć, że zapotrzebowanie na ciepło odpowiada w Polsce za 71% zużycia energii w mieszkalnictwie – wynika z szacunków Europejskiej Agencji ds. Środowiska. Sytuacja poszczególnych konsumentów jest w tym względzie zróżnicowana. Wiele zależy od wieku budynków.

Zobacz także: Ile Polacy wydają na utrzymanie mieszkania?

Nowe mieszkanie tańsze w ogrzewaniu

Zgodnie z danymi dostępnymi na portalu infookno.pl, ogrzanie jednego metra kwadratowego lokalu zbudowanego przed 1985 rokiem pochłania od 240 do 350 kilowatogodzin. Za ogrzanie przeciętnego mieszkania dwupokojowego o powierzchni 50 mkw., wybudowanego w tym okresie będzie trzeba zapłacić od 1,8 do przeszło 2,6 tys. zł rocznie. Szacunki te zakładają, że GJ energii kosztuje 41,57 zł (jeden GJ to 277,(7) kWh; wykorzystano cennik Stoenu). Już wybór mieszkania zbudowanego pomiędzy 1986 i 1992 rokiem pozwala znacznie zaoszczędzić. Zgodnie z szacunkami, ogrzanie przeciętnej „dwójki” powinno w tym przypadku kosztować od 1,2 do 1,5 tys. zł rocznie. Najniższe rachunki za ogrzewanie powinni mieć właściciele mieszkań z najnowszego zasobu, a więc takie, które zostały oddane do użytkowania po 1998 roku. W ich przypadku roczny koszt ogrzewania 50 mkw. lokalu powinien mieścić się przedziale od niecałych 700 do 900 złotych. Przeciętnie rzecz biorąc ogrzewanie trzydziestoletniego mieszkania dwupokojowego może kosztować rocznie 1,4 tys. zł więcej niż w przypadku współczesnego budownictwa.

Termomodernizacja przyniesie oszczędności

Powyżej przedstawione dane są tylko szacunkami, a faktycznie otrzymywane przez mieszkańców rachunki mogą znacznie od nich odbiegać. Wiele zależy od kosztu energii cieplnej, sprawności instalacji grzewczej, temperatury utrzymywanej w mieszkaniu, a także od strat ciepła. To ostatnie w największym stopniu „ucieka” z mieszkania przez okna, wentylację, dach i ściany.

Na zapotrzebowanie nieruchomości na energię cieplną wpływa bardzo wiele czynników. Nie bez znaczenia jest na przykład usytuowanie mieszkania w budynku. Gdy jest ono narożne, to niemało ciepła może przenikać przez ściany zewnętrzne. Nie bez znaczenia jest też jakość zastosowanych okien, przez które może uchodzić z domu lub mieszkania nawet przeszło 20% energii cieplnej. Nie można także zapomnieć, że ważny jest też kierunek w którym zwrócone są szyby. Gdy jest to południe, a nie północ, nawet przeszło dwukrotnie więcej energii słonecznej dostanie się do mieszkania i obniży właścicielowi rachunki za ogrzewanie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogrzanie dwupokojowego mieszkania kosztuje rocznie ponad 2,6 tys. zł. Fot. Purmo
Ogrzanie dwupokojowego mieszkania kosztuje rocznie ponad 2,6 tys. zł. Fot. Purmo

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama