reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Polacy nie lubią swoich mieszkań

Polacy nie lubią swoich mieszkań

Polacy nie lubią swoich mieszkań, mimo to nie zmieniają ich tak często jak mieszkańcy państw Europy Zachodniej. Dlaczego Polacy nie lubią swoich mieszkań?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Banku Śląskiego, niemal  ¾ ogółu dorosłych Polaków odczuwa co najmniej jedną niedogodność związaną z obecnym miejscem zamieszkania, a 26% z nas spontanicznie deklaruje istnienie  czynników powodujących dyskomfort i niezadowolenie z zajmowanego lokum.  

Polacy odczuwający niedogodności najczęściej spontanicznie wskazują na złe warunki mieszkaniowe oraz trudności we współżyciu z sąsiadami. Jak mówi socjolog dr Barbara Rożałowska, adiunkt w Katedrze Stosowanych Nauk Społecznych Politechniki Śląskiej w Zabrzu:

– W dużej części przyczyną nieporozumień jest konflikt wartości mieszkających obok siebie ludzi. Dla jednych najważniejsze w miejscu zamieszkania są cisza, spokój oraz porządek i ład przestrzeni, a dla innych – życie towarzyskie i swoboda zachowań. Więc teoretycznie (bo w praktyce zdarzają się wyjątki) łatwiej się żyje w towarzystwie ludzi podobnych do nas, o podobnym wykształceniu i zainteresowaniach.

Zobacz także: Apartamenty sprzedają się dobrze

Według badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Banku Śląskiego, co piąty respondent uważa, że mieszkania mają zbyt mały metraż w stosunku do aktualnych potrzeb rodziny. Spośród innych czynników utrudniających życie badani spontanicznie wymieniają: mało atrakcyjną lokalizację wiążącą się z utrudnionym dojazdem do pracy (13%), hałas (12%), otoczenie/organizacja miejsca zamieszkania (12%).

Wśród Polaków, którzy odczuwają niedogodności związane z obecnym miejscem zamieszkania, aż 19% deklaruje chęć zmiany zajmowanego lokum, przy czym 51% z nich chce to zrobić w ciągu najbliższych dwóch lat. Największym problemem dla tych osób są finanse, dlatego 40% z tej grupy badanych bierze pod uwagę skorzystanie z kredytu hipotecznego.

Zobacz także: Najtańsze mieszkania – gdzie ich szukać?

Co można zrobić, by polepszyć sytuację mieszkaniową? Przede wszystkim zmienić naszą mentalność.

– Ani domu, ani mebli nie powinno się kupować tylko raz, gdyż w ciągu życia zmieniają się nasze potrzeby. Zamiast rozbudowywać rodzinny dom, zaburzając jego kształt i proporcje, dobrze jest po prostu rozważyć zmianę i opcję zakupu nowego mieszkania. – podsumowuje dr Barbara Rożałowska.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy nie lubią swoich mieszkań, mimo to nie zmieniają ich tak często jak mieszkańcy państw Europy Zachodniej. Fot. PARA PAINTS
Polacy nie lubią swoich mieszkań, mimo to nie zmieniają ich tak często jak mieszkańcy państw Europy Zachodniej. Fot. PARA PAINTS

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama