REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Banki stawiają na inwestycje biurowe

PRESTIGE PR
Banki stawiają na inwestycje biurowe.
Banki stawiają na inwestycje biurowe.

REKLAMA

REKLAMA

Banki stawiają na inwestycje biurowe, które, ich zdaniem, najbardziej opłaca się finansować. Polski rynek nieruchomości, obok Austrii i Czech, to według banków najlepszy obszar na finansowanie inwestycji biurowych.

Z analizy firmy doradczej KPMG „CEE Property Lending Barometer 2011”, która ilustruje stopień pozytywnego nastawienia banków do finansowania projektów nieruchomościowych w poszczególnych krajach, wynika, że Polska zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w naszym regionie Europy. Austria znacznie wyprzedza wszystkie pozostałe kraje. Drugie i trzecie miejsce zajmują kolejno Czechy i Polska. W tych krajach banki wykazują większą gotowość do zwiększania akcji kredytowej w sektorze finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Według danych zawartych w raporcie, od roku nastąpiło zwiększenie finansowania inwestycji na rynku nieruchomości w naszym regionie. Choć banki wciąż utrzymują restrykcyjne kryteria udzielania pożyczek inwestycyjnych. Selekcjonują projekty, wspierając te, które oceniają jako najlepiej rokujące i gwarantujące sukces.  

Głównie inwestycje biurowe

W 2011 r. w porównaniu z poprzednim rokiem można zauważyć poprawę nastawienia banków do udzielania kredytów na inwestycje nieruchomościowe. W poszczególnych krajach regionu występują duże różnice dotyczące sektorów preferowanych przez banki. W naszym kraju, podobnie jak w Czechach i Rumunii, najbardziej preferowane są inwestycje biurowe.

Zobacz także: Prosta Tower – nowy biurowiec na warszawskiej Woli: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Węgrzech i w Serbii priorytetem jest finansowanie budowy obiektów handlowych. W Austrii banki wykazują podobne zainteresowanie projektami biurowymi, przemysłowymi oraz handlowymi, zaś w Bułgarii, Słowenii i krajach bałtyckich przeważa finansowanie budowy obiektów przemysłowych i logistycznych.


Rynek biurowy się rozwija

REKLAMA

Trudno się dziwić, że w naszym kraju banki wykazują największe zainteresowanie projektami biurowymi, zważywszy na bardzo dobrą kondycję tego segmentu rynku. Poziom powierzchni niewynajętej na największym w kraju (80 proc. powierzchni ogółem) warszawskim rynku nieruchomości biurowych spadł do 6,2 proc. (raport Jones Lang LaSalle). Wobec ograniczonej podaży nowych powierzchni analitycy spodziewają się dalszej obniżki wskaźnika pustostanów i prognozują wzrost stawek czynszowych w stołecznych nieruchomościach biurowych. Szczególnie, że popyt na powierzchnie biurowe w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat wzrósł o 36 proc., zwracają uwagę analitycy Jones Lang LaSalle.   

Mniejsza dostępność powierzchni biurowych to efekt niewielkiej liczby oddawanych nowych biur. W pierwszej połowie tego roku w Warszawie oddano do użytku zaledwie 28,3 tys. mkw. Jest to skutkiem spowolnienia gospodarczego w latach 2008–2009. Nie jest zaskoczeniem zatem, że w tym sektorze nieruchomości obserwujemy obecnie intensywniejszą działalność deweloperską.

– Na rynku stołecznym brakuje nowych budynków biurowych, w których oferowane byłyby niższe stawki czynszowe, na poziomie 14–16 euro/mkw. Inwestycja Kijowska, której budowę planujemy zakończyć jeszcze w tym roku, doskonale wpisuje się w potrzeby rynku. Oddana w niej zostanie do użytku powierzchnia biurowa w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy o pow. całkowitej 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5 i przylegającym do niej nowoczesnym budynku biurowym o powierzchni 5 tys. mkw. w cenie od 58 zł/mkw. – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.   

Zobacz także: Apartamentowiec Złota 44 – warszawski drapacz chmur: GALERIA

Dla kogo niższe marże?

REKLAMA

Z raportu KPMG wynika, że niższe marże zanotowano przy finansowaniu projektów generujących dochód. Najniższa średnia marża oferowana przez banki w przypadku finansowania inwestycji w nieruchomości wyniosła 4,32 proc. (obiekty handlowe i biurowe), a najwyższa 4,41 proc. (hotelarstwo).

Przytaczane w analizie KPMG wyniki badań opracowanych przez firmę CB Richard Ellis (CBRE) mówią, że kraje regionu (zwłaszcza Polska i Czechy) należą do najatrakcyjniejszych w Europie (po Niemczech) lokalizacji dla inwestorów w 2011 roku. Mniej rozwinięte rynki oferują bowiem znaczne korzyści cenowe w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA