reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zanim zdecydujemy się na kupno nieruchomości, warto dokładnie sprawdzić dewelopera, który jest odpowiedzialny za inwestycję. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Zwykle im wcześniejszy etap budowy, tym trudniej dokładnie przeanalizować sytuację. Informacje udostępniane przez deweloperów w folderach reklamowych koncentrują się na zaletach projektu. Sami musimy więc sprawdzić, czy cena za metr kwadratowy jest adekwatna do jakości.

Informacje o deweloperze

Nabywca mieszkania powinien wiedzieć, jak długo deweloper działa na rynku, ile zrealizował wcześniej projektów, a także kiedy lokal zostanie oddany do użytku i jaka jest forma prawna gruntu. Należy również zwrócić uwagę na deklarowany czas podpisania aktu notarialnego, a więc przeniesienia własności nieruchomości. Im większa jest liczba zrealizowanych projektów przez dewelopera, tym bardziej przemawia to na jego korzyść.  Najlepiej, żeby było ich kilkanaście. Opinie o nich możemy łatwo znaleźć w Internecie, choć tu akurat należy być ostrożnym. Wiadomo, że zawsze znajdziemy niepochlebne komentarze, ale szczególnie czujni powinniśmy stać się w momencie, gdy negatywne opinie znacząco przeważają.

Zobacz także: Tanie mieszkanie w centrum miasta – czy się opłaca?

Jeżeli chodzi o prawny aspekt gruntu, to istnieją dwie możliwości. Pierwsza, korzystniejsza, gdy deweloper ma wykupiony grunt na własność oraz druga, gdy jest tylko użytkownikiem wieczystym. Wówczas musimy niestety liczyć się z dodatkowymi opłatami. Istotną kwestią jest również forma prawna samego dewelopera. Najbezpieczniej, gdy jest on spółką giełdową, bo to zwiększa jego przejrzystość finansową. Trochę gorzej, ale wciąż dość rozsądnie, gdy mamy do czynienia ze spółką akcyjną. Natomiast na pewno trzeba uważać na osoby fizyczne lub spółki cywilne i spółki o ograniczonej odpowiedzialności, które niestety powstają czasami,  by zrealizować tylko jedną inwestycję.  To szczególnie ważne zwłaszcza, gdy kupujemy przysłowiową „dziurę w ziemi” i chcemy mieć pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Ustawa deweloperska

Warto obserwować sytuację na rynku nieruchomości, zwracać uwagę na zmiany w przepisach prawnych. We wrześniu bieżącego roku sejm przyjął większość poprawek senatu do tzw. ustawy deweloperskiej. Nowe prawo ma chronić nabywców niewybudowanych jeszcze mieszkań przed utratą pieniędzy, w przypadku gdy deweloper ogłosi bankructwo. W myśl nowych zasad priorytetem będzie wówczas ukończenie inwestycji i przekazanie lokalów klientom. Pieniądze kupujących domy i mieszkania od deweloperów będą trafiały na otwarty, mieszkaniowy rachunek powierniczy. Obowiązkowe będzie także zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Ustawa musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta zanim wejdzie w życie po sześciu miesiącach od daty jej proklamowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama