REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zanim zdecydujemy się na kupno nieruchomości, warto dokładnie sprawdzić dewelopera, który jest odpowiedzialny za inwestycję. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

Zwykle im wcześniejszy etap budowy, tym trudniej dokładnie przeanalizować sytuację. Informacje udostępniane przez deweloperów w folderach reklamowych koncentrują się na zaletach projektu. Sami musimy więc sprawdzić, czy cena za metr kwadratowy jest adekwatna do jakości.

REKLAMA

Informacje o deweloperze

Nabywca mieszkania powinien wiedzieć, jak długo deweloper działa na rynku, ile zrealizował wcześniej projektów, a także kiedy lokal zostanie oddany do użytku i jaka jest forma prawna gruntu. Należy również zwrócić uwagę na deklarowany czas podpisania aktu notarialnego, a więc przeniesienia własności nieruchomości. Im większa jest liczba zrealizowanych projektów przez dewelopera, tym bardziej przemawia to na jego korzyść.  Najlepiej, żeby było ich kilkanaście. Opinie o nich możemy łatwo znaleźć w Internecie, choć tu akurat należy być ostrożnym. Wiadomo, że zawsze znajdziemy niepochlebne komentarze, ale szczególnie czujni powinniśmy stać się w momencie, gdy negatywne opinie znacząco przeważają.

Zobacz także: Tanie mieszkanie w centrum miasta – czy się opłaca?

Jeżeli chodzi o prawny aspekt gruntu, to istnieją dwie możliwości. Pierwsza, korzystniejsza, gdy deweloper ma wykupiony grunt na własność oraz druga, gdy jest tylko użytkownikiem wieczystym. Wówczas musimy niestety liczyć się z dodatkowymi opłatami. Istotną kwestią jest również forma prawna samego dewelopera. Najbezpieczniej, gdy jest on spółką giełdową, bo to zwiększa jego przejrzystość finansową. Trochę gorzej, ale wciąż dość rozsądnie, gdy mamy do czynienia ze spółką akcyjną. Natomiast na pewno trzeba uważać na osoby fizyczne lub spółki cywilne i spółki o ograniczonej odpowiedzialności, które niestety powstają czasami,  by zrealizować tylko jedną inwestycję.  To szczególnie ważne zwłaszcza, gdy kupujemy przysłowiową „dziurę w ziemi” i chcemy mieć pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Ustawa deweloperska

Warto obserwować sytuację na rynku nieruchomości, zwracać uwagę na zmiany w przepisach prawnych. We wrześniu bieżącego roku sejm przyjął większość poprawek senatu do tzw. ustawy deweloperskiej. Nowe prawo ma chronić nabywców niewybudowanych jeszcze mieszkań przed utratą pieniędzy, w przypadku gdy deweloper ogłosi bankructwo. W myśl nowych zasad priorytetem będzie wówczas ukończenie inwestycji i przekazanie lokalów klientom. Pieniądze kupujących domy i mieszkania od deweloperów będą trafiały na otwarty, mieszkaniowy rachunek powierniczy. Obowiązkowe będzie także zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Ustawa musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta zanim wejdzie w życie po sześciu miesiącach od daty jej proklamowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie to inwestycja na wiele lat

Wybierając mieszkanie, musimy pamiętać, że spędzimy w nim prawdopodobnie wiele lat, może nawet całe życie. To, co dziś wydaje się błahostką, po dłuższym czasie może urosnąć do rangi prawdziwego problemu. Dlatego tak istotna jest lokalizacja. Dogodny dojazd do centrum i rozwinięta infrastruktura osiedla to duże plusy, zwłaszcza jeśli planujemy powiększenie rodziny. Bliskość przedszkola, dużo zieleni i sklepy z bogatym asortymentem doceniamy wówczas o wiele bardziej.

– Przyjrzyjmy się otoczeniu, zwróćmy uwagę na garaże, parki, chodniki i place zabaw – zachęca Paweł Melka z firmy konserwatorsko-budowlanej Integer S.A.

To pierwsza taka inwestycja w tej części miasta od wielu lat. Choć zakończy się dopiero w trzecim kwartale 2012 roku, chętnych do zakupu nie brakuje już dziś. Położona na prawym brzegu Odry Wielka Wyspa urzeka piękną zielenią i oryginalną, przedwojenną architekturą.

Sprawdź mieszkanie przed odbiorem

Odbiór lokalu na pewno nie jest czystą formalnością. Przed zamieszkaniem trzeba bardzo dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i zgodność wykonanych prac
z zasadami sztuki budowlanej.

– Warto zabrać ze sobą poziomicę, aby skontrolować, czy ściany nie odchylają się od pionu. Obserwacja „na oko” niestety nie wystarcza – radzi Paweł Melka z Integer S.A.

Sporo uwagi powinniśmy poświęcić oknom i  drzwiom, przyjrzeć się, czy nie ma na nich rys, czy otwierają się i zamykają bezproblemowo. Tak samo ważna jest podłoga, a tu akurat bardzo łatwo coś przeoczyć. Wszelkiego rodzaju zadrapania lub wybrzuszenia nie powinny się na niej znaleźć. Następnie skontrolujmy, czy jest prąd, a także, czy wszystkie planowane dopływy i odpływy wody zostały wykonane. Warto też mieć na uwadze, że sztuczne światło może maskować wiele niedociągnięć, dlatego na odbiór umówmy się w ciągu dnia. 

Zobacz także: Osiedle RED Park w Poznaniu

REKLAMA

– Sporo rzeczy dla laika jest kompletnie niezauważalnych, stąd najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowca. Na pewno zwróci uwagę na trudne do wychwycenia detale, jak na przykład prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych i grzejników czy silikon wokół okien – mówi P. Melka.

Wszystkie nasze uwagi powinny znaleźć się w wykazie usterek. Dopiero po usunięciu wad i ponownej ocenie stanu mieszkania możemy bezpiecznie złożyć podpis na protokole zdawczo-odbiorczym.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA