reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ceny domów spadły o 10 proc.

Ceny domów spadły o 10 proc.

Ceny domów spadły o 10 proc. Ze względu na potrzeby zainteresowanych deweloperzy oddają do użytku domy o mniejszej powierzchni. Jakie domy potaniały najbardziej?

Ceny domów w przeliczeniu na mkw. powierzchni użytkowej obniżyły się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 1,8 proc. – wynika z ofert zebranych podczas jesiennych edycji targów nieruchomości organizowanych w Warszawie. Potwierdza się tym samym nasza obserwacja dokonana wiosną tego roku, świadcząca o wyhamowaniu trendu spadkowego z lat 2008–2010, o czym pisaliśmy w naszym poprzednim raporcie z marca br. Spadek mediany cen mkw. w ciągu trzech ostatnich lat Open Finance podliczył na 12,3 proc., co mniej więcej odpowiada przecenie na rynku mieszkań (indeks cen transakcyjnych stracił w tym samym czasie ponad 11 proc.).

Zobacz także: Ile kosztuje utrzymanie domu?

Jednak uwagę zwraca przede wszystkim spadek mediany cen inwestycji jako całości, który w ciągu roku sięgnął 9,6 proc. Spowodował to znaczny, bo wynoszący 14,9 proc., spadek metrażu oferowanych podczas targów domów, ze 174 mkw. przed rokiem do 148 mkw. obecnie. Jak tłumaczą przedstawiciele firm deweloperskich, wynika to z faktu, że klienci pytają o coraz mniejsze, a więc również tańsze domy i po prostu dostosowują ofertę do ich potrzeb.

Jeszcze wyraźniej stopniała wielkość działek, na jakich sadowione są domy. O ile przed rokiem mediana kształtowała się tu na poziomie 510 mkw., to obecnie jest to 350 mkw., co oznacza spadek o 31,6 proc.

Ceny domów w wariancie ekonomicznym, za który Open Finance uznaje oferty mieszczące się w najtańszej ćwiartce zebranych ofert, nie przekraczają 570 tys. zł (spadek o 5,7 proc. w porównaniu do roku 2010). Ich wielkość to nie więcej niż 130 mkw., przy działkach o powierzchni nieprzekraczającej 200 mkw. Przed rokiem górną granicą była kwota 604 tys. zł, zaś wielkość oferowanych domów sięgała 143 mkw., a działek ok. 290 mkw.

Jeszcze szybciej ubywa ofert w segmencie najdroższym. Naprawdę trzeba się natrudzić, aby znaleźć takie, których wartość opiewa na ponad milion złotych. Obecnie po spadku o 11,5 proc. wobec zeszłego roku, najtańsza oferta kwalifikująca się do najdroższej ćwiartki to 792,5 tys. zł. Dla porównania przed rokiem było to 895 tys. zł, a jeszcze rok wcześniej 1 mln 77 tys. zł. Zmalał też oczywiście metraż domów (o 7,2 proc., ze 191 do 177 mkw.) oraz wielkość działek (o 23,2 proc., z 780 do 600 mkw.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ceny domów spadły o 10 proc. Fot. materiały prasowe
Ceny domów spadły o 10 proc. Fot. materiały prasowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama