reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Gdzie można kupić najdroższe mieszkania?

Gdzie można kupić najdroższe mieszkania?

Najdroższe mieszkania można kupić w centrach największych miast Polski. Najwięcej za mkw. nieruchomości trzeba zapłacić w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

Jak wynika z najnowszej edycji raportów Pierwotny rynek mieszkaniowy, opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A., najwyższe średnie ceny mieszkań deweloperskich w Warszawie w III kwartale bieżącego roku zostały odnotowane standardowo w Śródmieściu. Przeciętna stawka kształtowała się w tym rejonie w granicach 17,5 tys. zł/mkw. W Krakowie najgłębiej trzeba sięgnąć do kieszeni jak zwykle na terenie Starego Miasta, gdzie średnia cena za mkw. powierzchni wyniosła 14,9 tys. zł. Z kolei we Wrocławiu w okresie od lipca do września najdroższym rejonem było Stare Miasto, które zajęło miejsce Śródmieścia. Warto dodać, że taka sytuacja jest rezultatem sporej obniżki średnich cen mieszkań deweloperskich zwłaszcza na tym drugim obszarze, w wyniku pojawienia się w tych rejonach nowych, tanich inwestycji. Dzięki temu na koniec września na wrocławskim Starym Mieście przeciętna cena wynosiła już tylko 8,3 tys. zł/mkw.

Zobacz także: Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie

Na podstawie poniższej tabeli można stwierdzić, że w najtrudniejszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Krakowa, ponieważ w tym mieście mieszkania w najdroższej okolicy najbardziej przewyższają średnią dla całej miejscowości. Niewiele lepiej jest w Warszawie. Najmniej powodów do narzekań mogą mieć mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska.

Należy zaznaczyć, że we wspomnianych rejonach znajdują się również lokale mieszkalne, których ceny znacznie przekraczają przeciętny poziom. Najwyższa stawka za mkw. powierzchni nowego mieszkania na koniec września wynosiła w Warszawie 45 tys. zł. Z kolei w Krakowie ceny dochodziły do 30 tys. zł/mkw. Taniej było we Wrocławiu, gdzie na najdroższe apartamenty trzeba było wyłożyć ponad 21 tys. zł/mkw.

Warto dodać, że wysokie ceny lokali mieszkalnych właśnie w tych lokalizacjach są spowodowane przede wszystkim reprezentacyjną rangą wspomnianych obszarów. Należy także pamiętać, że na stawki pojedynczych mieszkań bezpośrednio wpływa koszt nabycia działki przez deweloperów. Wysokie ceny tutejszych gruntów są wynikiem ograniczonej podaży terenów pod nowe inwestycje, ponieważ już teraz rejony te charakteryzują się zazwyczaj zwartą zabudową. Z tych właśnie względów oferta mieszkaniowa na wspomnianych obszarach obejmuje w znacznej mierze lokale o podwyższonym i apartamentowym standardzie.

Zobacz także: Kupno mieszkania czy wynajem?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najdroższe mieszkania można kupić w centrach największych miast Polski. Fot. Eko Park S.A.
Najdroższe mieszkania można kupić w centrach największych miast Polski. Fot. Eko Park S.A.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama