REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami

RED Real Estate Development
Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi.
Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy wstrzymują się z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi. Chwilowa stagnacja na rynku nieruchomości to wynik zwiększającej się podaży.

W głównych miastach w ofercie deweloperskiej znajduje się obecnie większa ilość mieszkań niż w czasie hossy na rynku mieszkaniowym kilka lat temu. Ze względu na nadpodaż deweloperzy zaczynają wstrzymywać realizację nowych inwestycji.  

REKLAMA

Mniej mieszkań w Krakowie

Zdecydowanie największy spadek liczby nowych inwestycji wprowadzanych na rynek analitycy Emmerson odnotowali w Krakowie, gdzie można wybierać teraz z oferty ok. 250 inwestycji. W pierwszym kwartale br. rozpoczęto tu sprzedaż w 34, a w drugim w 37 inwestycjach. W trzecim zaś deweloperzy wprowadzili na rynek już tylko 13 projektów.

Zobacz także: W Warszawie powstaje więcej apartamentów

Nowa oferta skurczyła się także we Wrocławiu, gdzie znaleźć można teraz 150 inwestycji. W pierwszej połowie br. deweloperzy wprowadzili na rynek w sumie 37 projektów (19 i 18 w I i II kw. br.), a w trzecim kwartale br. rozpoczęto tylko 15 budów oferujących ponad 1 tys. mieszkań.

W Poznaniu z kolei w trzecim kwartale br. przybyło 12 nowych projektów, podczas gdy w pierwszym kwartale br. nowych inwestycji weszło na rynek 16, a w drugim 13.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej w Gdańsku

REKLAMA

Wyjątek stanowi Gdańsk, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy na rynek trafiło więcej nowych projektów niż we Wrocławiu czy Krakowie. Mimo rozpoczęcia aż 17 budów w Gdańsku liczba mieszkań wprowadzonych w trzecim kwartale była mniejsza niż we wspomnianych miastach. Nowe gdańskie inwestycje nie oferują nawet tysiąca lokali, podają analitycy Emmerson.

W trzecim kwartale tego roku najwięcej nowych inwestycji i jednocześnie mieszkań trafiło do sprzedaży w Warszawie. Nie mniej, liczba wprowadzonych w tym czasie inwestycji (31) była znacznie mniejsza niż w pierwszym (39) i drugim (38) kwartale tego roku. Oferta poszerzyła się o mniejszą ilość mieszkań niż w poszczególnych kwartałach w pierwszej połowie roku.  


W skutek aktywności deweloperów oferta nowych mieszkań w trzecim kwartale zwiększyła się w Gdańsku (6,7 proc.) i we Wrocławiu (6,1 proc.). W Krakowie zaś nieznacznie zmalała. W Poznaniu z kolei podaż nie uległa większej zmianie.

REKLAMA

– W Poznaniu liczba nowych mieszkań dostępnych na rynku nie zmieniła się od pół roku. Jak podają raporty rynkowe, kształtuje się w granicach ok. 4,6 tys. Ponadto w październiku sytuacja kupujących poprawiła się, bo wzrósł limit cen mieszkań, które można kupić z rządową dopłatą w ramach programu „Rodzina na Swoim”. W naszej inwestycji RED Park, którą realizujemy w poznańskim Dębcu zwiększyła się dzięki temu liczba mieszkań, na które mogą uzyskać dopłaty zarówno rodziny, jak i single (cena od 5,1 zł/mkw.) – komentuje Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.                

– W Warszawie z kolei kupujący z miesiąca na miesiąc mają na rynku pierwotnym coraz większy wybór mieszkań. Ich ilość osiągnęła już zawrotną wartość 19 tys. Jednak limit cen umożliwiający zaciągnięcie pożyczki, do której dopłaca państwo w stolicy, znacznie się zmniejszył. Dlatego, w naszej stołecznej inwestycji na Osiedlu Alpha część lokali objęliśmy właśnie specjalnymi upustami, żeby nasi klienci mogli uzyskać dopłaty – tłumaczy.

Sprzedano więcej mieszkań

W konsekwencji wzrostu podaży w ciągu minionego roku, liczba dostępnych nowych mieszkań osiągnęła najwyższy poziom w historii polskiego rynku deweloperskiego. Zmniejszająca się oferta wprowadzana do sprzedaży w ostatnim czasie świadczy o tym, że inwestorzy zaczynają powoli ograniczać swoje działania. A jak kształtuje się sprzedaż? 

Zobacz także: Ustawa deweloperska – jakie zmiany przyniesie?

W drugim kwartale tego roku sprzedaż liczona łącznie dla pięciu rynków (Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Warszawa) spadła w porównaniu z pierwszym kwartałem o niemal 5 proc., piszą w swoim raporcie analitycy Reas.

Łączny poziom sprzedaży w drugiej połowie 2010 roku i w pierwszej bieżącego roku był jednak w większości miast nieco wyższy od długoterminowej przeciętnej liczby mieszkań sprzedawanych na tych rynkach. We Wrocławiu nawet wyraźnie wyższy. Wyjątkiem była Warszawa, gdzie w tym okresie sprzedano ok. 11,8 tys. lokali, o około tysiąca mniej niż długoterminowy, średni poziom transakcji dla stołecznego rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA