reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim”

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim”

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim” jest teraz łatwiejsze, niż znalezienie gotowego mieszkania, które mieściłoby się w zmienionych limitach programu. Kupno domu może być teraz bardziej opłacalne niż kupno mieszkania.

Na dofinansowanie z „Rodziny na Swoim” w przypadku domu możemy liczyć, jeśli jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 mkw. Po ostatnich zmianach w programie dopłatę do połowy odsetek przez osiem lat dostaniemy do położonej pod Warszawą nieruchomości, jeśli koszt jej budowy nie przekroczy kwoty 509 tys. zł. Od października zmienił się bowiem limit ceny metra kwadratowego dla województwa mazowieckiego, który wynosi obecnie na rynku pierwotnym 3 636 zł/mkw.

Jeśli przy zakupie warszawskiego mieszkania od dewelopera chcielibyśmy uzyskać dopłatę, cena metra kwadratowego lokalu nie może przekroczyć 6435 zł. Mieszkanie o maksymalnej powierzchni 75 mkw., które kwalifikowałoby się do dopłat, kosztowałoby ponad 482 tys. zł, licząc metr po najwyższej dopuszczalnej cenie. Różnica między kosztem budowy podwarszawskiego domu, do którego można uzyskać dopłatę, a zakupem nowego stołecznego mieszkania o metrażu do 75 mkw., do którego dopłaci państwo, wyniosłaby tylko 27 tys. zł.

Zobacz także: W Warszawie powstaje więcej apartamentów

Należy przy tym zaznaczyć, że znalezienie w Warszawie lokalu, którego cena metra kwadratowego nie przekraczałaby obecnego limitu w programie „Rodzina na Swoim” nie będzie rzeczą łatwą. W trzecim kwartale tego roku średnia cena na stołecznym rynku pierwotnym była znacznie wyższa i wynosiła 8,6 tys. zł/mkw. (raport Emmerson).    

Kogo stać na dom?

Już średnio zarabiająca czteroosobowa rodzina mieszkająca w Warszawie może pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu wystarczającego na wejście w posiadanie domku za miastem. Średnia miesięczna pensja krajowa w pierwszym półroczu bieżącego roku, według Głównego Urzędu Statystycznego w stolicy, to obecnie 3415,63 zł brutto. Z kolei według obliczeń firmy Sedlak & Sedlak, przeciętne zarobki w Warszawie wynoszą ok. 5 tys. zł brutto. Zakładając, że miesięczna pensja w przykładowej rodzinie sięga 4,2 tys. zł, może ona zaciągnąć kredyt w wysokości ok. 520 tys. zł, obliczają analitycy Wealth Solutions. Przy założeniu, że pożyczka będzie udzielona na 25 lat i spłacana w ratach równych, a wkład własny wyniesie 50 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim” jest teraz łatwiejsze.
Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim” jest teraz łatwiejsze.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama