| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji

Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji

Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji. Mimo to w stolicy nie brakuje nowych mieszkań.

W stolicy możemy dziś wybierać mieszkania w 350 inwestycjach. Jak obliczają analitycy Emmerson, w trzecim kwartale bieżącego roku na rynek warszawski wprowadzonych zostało 31 nowych inwestycji, w których deweloperzy oferowali ponad 2,5 tys. mieszkań. Od lipca do września na rynek weszło o 8 projektów mniej niż w I kwartale i o 7 mniej niż w II kw. tego roku.   

Największa liczba nowych inwestycji deweloperskich pojawiła się na Mokotowie, Pradze Południe i w Białołęce. Na prężnie rozwijającym się niegdyś rynku mieszkaniowym w Wilanowie inwestorzy nie rozpoczęli w trzecim kwartale br. żadnego projektu.

Wzrosła liczba nowych mieszkań

W największych miastach jest dziś w sprzedaży więcej nowych mieszkań niż w czasie hossy na rynku na przełomie 2007 i 2008 roku. W ciągu ostatniego roku liczba lokali oferowanych przez deweloperów wzrosła w Warszawie o blisko 40 proc. Na stołecznym rynku dostępna jest teraz rekordowa ilość 19 tys. nowych mieszkań. Według analiz Emmerson, w drugim kwartale było ich 17,9 tys., a w pierwszym – 15,9 tys.  

Zobacz także: Osada Brzeziny: GALERIA

W tej sytuacji można założyć, że część firm deweloperskich może wstrzymać lub przesunąć realizację nowych inwestycji. Taką decyzję podjął na przykład Dom Development, firma deweloperska, która w pierwszym półroczu tego roku wprowadziła na rynek warszawski aż sześć nowych projektów. Teraz stabilizuje swoją ofertę mieszkaniową.

Z drugiej strony, na podpis prezydenta czeka tzw. ustawa deweloperska, nakładająca na deweloperów konieczność zakładania rachunków powierniczych w trakcie prowadzenia projektów, co podniesie koszty inwestycji. Nowe przepisy obejmą te inwestycje, których sprzedaż rozpocznie się po sześciu miesiącach od ogłoszenia ustawy. W związku z tym można się spodziewać, że deweloperzy będą chcieli do tego czasu wprowadzić  na rynek większą liczbę projektów.  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »