reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu mieszkań największe oblężenie ma już za sobą. Studenci najczęściej szukali mieszkań w Warszawie i Poznaniu. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wynajmem lokali odnotował Kraków. Jak wygląda sytuacja na rynku najmu mieszkań? Przeczytaj raport otoDom.pl.

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami w Krakowie

Zwiększone zainteresowanie ogłoszeniami wynajmu mieszkań i pokoi zaczęło się już w lipcu – serwis otoDom.pl odnotował wówczas niemal 40 proc. wzrost liczby wyszukiwanych  ofert. Największy ruch wśród wynajmujących nieruchomości zaobserwowano na warszawskim rynku – w stolicy szukano mieszkań i pokoi najczęściej i tutaj studenci mieli odpowiednio większy wybór. Zauważono mniejsze zainteresowanie wynajmem lokali w Krakowie. Miasto to w zeszłym roku znajdywało się na drugiej pozycji pod względem liczby wyszukanych ogłoszeń, tymczasem w tym roku internauci ponad dwa razy częściej szukali ofert we Wrocławiu i Poznaniu. Analiza ofert opublikowanych w serwisie otoDom.pl od lipca br. wykazała ponadto, że użytkownicy wyszukiwali głównie lokali małych, o powierzchni do 40 m2.

Średnie ceny wynajmu w Polsce

Osoby, które potrzebowały mieszkania w Warszawie, wyszukiwały nieruchomości w cenie do 2 tys. zł. W przypadku pozostałych miast użytkownicy zdecydowanie najczęściej przeglądali oferty mieszkań w cenie do 500 zł.

– Internauci prawdopodobnie wpisywali do wyszukiwarki koszt, jaki chcieliby ponieść na osobę, tymczasem większość ogłoszeń zawiera cenę za całe mieszkanie – zwraca uwagę Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl.

Zobacz także: Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Z analizy danych serwisu otoDom.pl dotyczących ośmiu największych akademickich miast Polski wynika, że od lipca do września br. ofertowe ceny wynajmu mieszkań z miesiąca na miesiąc wzrastały. Najmniejszą różnicę odnotowano w przypadku Warszawy (1,5 proc.), a najwyższą w Lublinie i Poznaniu (odpowiednio 5,2 proc. i 5,7 proc.). Jedynie w Łodzi miał miejsce spadek wartości publikowanych ofert – aż o 4,5 proc. 

Poniżej średnie ceny ofertowe mieszkań o pow. do 35 mkw. oraz 35–55 mkw., przygotowane na podstawie statystyk serwisu otoDom.pl z okresu lipiec-wrzesień 2011 roku:

– Należy jednak mieć na uwadze, że zwłaszcza w przypadku wynajmu mieszkań ceny ofertowe mogą znacznie różnić się od cen transakcyjnych. Właściciele są skłonni do ustępstw w zależności od negocjowanych warunków,  np. czasu, na jaki zawarta zostanie umowa – zauważa Przemysław Kotwicki.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego – poradnik

Źródło: otoDom.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek wynajmu mieszkań największe oblężenie ma już za sobą. Fot. Röben
Rynek wynajmu mieszkań największe oblężenie ma już za sobą. Fot. Röben

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama