reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu mieszkań największe oblężenie ma już za sobą. Studenci najczęściej szukali mieszkań w Warszawie i Poznaniu. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wynajmem lokali odnotował Kraków. Jak wygląda sytuacja na rynku najmu mieszkań? Przeczytaj raport otoDom.pl.

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami w Krakowie

Zwiększone zainteresowanie ogłoszeniami wynajmu mieszkań i pokoi zaczęło się już w lipcu – serwis otoDom.pl odnotował wówczas niemal 40 proc. wzrost liczby wyszukiwanych  ofert. Największy ruch wśród wynajmujących nieruchomości zaobserwowano na warszawskim rynku – w stolicy szukano mieszkań i pokoi najczęściej i tutaj studenci mieli odpowiednio większy wybór. Zauważono mniejsze zainteresowanie wynajmem lokali w Krakowie. Miasto to w zeszłym roku znajdywało się na drugiej pozycji pod względem liczby wyszukanych ogłoszeń, tymczasem w tym roku internauci ponad dwa razy częściej szukali ofert we Wrocławiu i Poznaniu. Analiza ofert opublikowanych w serwisie otoDom.pl od lipca br. wykazała ponadto, że użytkownicy wyszukiwali głównie lokali małych, o powierzchni do 40 m2.

Średnie ceny wynajmu w Polsce

Osoby, które potrzebowały mieszkania w Warszawie, wyszukiwały nieruchomości w cenie do 2 tys. zł. W przypadku pozostałych miast użytkownicy zdecydowanie najczęściej przeglądali oferty mieszkań w cenie do 500 zł.

– Internauci prawdopodobnie wpisywali do wyszukiwarki koszt, jaki chcieliby ponieść na osobę, tymczasem większość ogłoszeń zawiera cenę za całe mieszkanie – zwraca uwagę Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl.

Zobacz także: Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Z analizy danych serwisu otoDom.pl dotyczących ośmiu największych akademickich miast Polski wynika, że od lipca do września br. ofertowe ceny wynajmu mieszkań z miesiąca na miesiąc wzrastały. Najmniejszą różnicę odnotowano w przypadku Warszawy (1,5 proc.), a najwyższą w Lublinie i Poznaniu (odpowiednio 5,2 proc. i 5,7 proc.). Jedynie w Łodzi miał miejsce spadek wartości publikowanych ofert – aż o 4,5 proc. 

Poniżej średnie ceny ofertowe mieszkań o pow. do 35 mkw. oraz 35–55 mkw., przygotowane na podstawie statystyk serwisu otoDom.pl z okresu lipiec-wrzesień 2011 roku:

– Należy jednak mieć na uwadze, że zwłaszcza w przypadku wynajmu mieszkań ceny ofertowe mogą znacznie różnić się od cen transakcyjnych. Właściciele są skłonni do ustępstw w zależności od negocjowanych warunków,  np. czasu, na jaki zawarta zostanie umowa – zauważa Przemysław Kotwicki.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego – poradnik

Źródło: otoDom.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek wynajmu mieszkań największe oblężenie ma już za sobą. Fot. Röben
Rynek wynajmu mieszkań największe oblężenie ma już za sobą. Fot. Röben

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama