REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji niż właściciele lokali. Fot. VAILLANT
Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji niż właściciele lokali. Fot. VAILLANT

REKLAMA

REKLAMA

Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji niż właściciele lokali. To zainteresowani kupnem mieszkania dyktują warunki na rynku wtórnym.

W minionym miesiącu, po stosunkowo wysokim wzroście, który miał miejsce w sierpniu, na wykresie odnotowano wyraźny spadek do poziomu 96,8 punktów. Oznacza to, że w ciągu ostatniego miesiąca poprawiła się pozycja negocjacyjna osób zainteresowanych kupnem mieszkania, w trudniejszej sytuacji były za to osoby szukające chętnych na swoje lokale. Na postawienie takiego wniosku pozwala metodologia wyznaczania Indeksu. Spadek jego wartości świadczy o lepszej pozycji nabywców mieszkań, która wynika z wyższych rabatów cenowych, jakie udało im się wytargować.

REKLAMA

Zobacz także: Warszawska oferta mieszkaniowa na portalu Fagora.pl – rynek wtórny

Z kolei wzrost jego poziomu mówi o poprawiającej się sytuacji sprzedających, ponieważ oznacza to mniejsze obniżki ceny początkowej, które oferowali oni kupującym. Punkt równowagi znajduje się nieznacznie poniżej poziomu 100 punktów. Wynika to z faktu, że naturalnym stanem rzeczy jest sytuacja, w której ceny ofertowe są nieco wyższe od transakcyjnych. Z jednej strony jest to spowodowane strategią sprzedających, którzy zwykle zostawiają sobie miejsce na obniżkę w trakcie negocjacji. Po części wynika to również z faktu, że osoby oferujące swoje mieszkania na rynku mają nieraz skłonność do przeceniania wartości swoich nieruchomości.

Przeprowadzona analiza transakcji lokalami mieszkalnymi z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A., wykazała, że we wrześniu najwyższe upusty wynegocjowały osoby zainteresowane najmniejszymi mieszkaniami. W wypadku takich lokali o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. kupujący mogli przeciętnie liczyć na obniżkę rzędu 4,5%. Trochę mniej, bo 4,1%, udało się wytargować nabywcom lokali o metrażu od 60 do 80 mkw. Chętni na najpopularniejsze jednostki mieszkalne, a więc te pomiędzy 40 a 60 mkw., musieli się zadowolić przeciętnym rabatem rzędu 3,6%. Co zaskakujące, w minionym miesiącu najmniej skłonni do oferowania upustów ceny byli właściciele największych lokali mieszkalnych. Osobom, które poszukiwały mieszkań o powierzchni ponad 80 mkw., udało się w wyniku negocjacji uzyskać średnią obniżkę na poziomie 1,4% wyjściowej ceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA