reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji

Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji

Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji niż właściciele lokali. To zainteresowani kupnem mieszkania dyktują warunki na rynku wtórnym.

W minionym miesiącu, po stosunkowo wysokim wzroście, który miał miejsce w sierpniu, na wykresie odnotowano wyraźny spadek do poziomu 96,8 punktów. Oznacza to, że w ciągu ostatniego miesiąca poprawiła się pozycja negocjacyjna osób zainteresowanych kupnem mieszkania, w trudniejszej sytuacji były za to osoby szukające chętnych na swoje lokale. Na postawienie takiego wniosku pozwala metodologia wyznaczania Indeksu. Spadek jego wartości świadczy o lepszej pozycji nabywców mieszkań, która wynika z wyższych rabatów cenowych, jakie udało im się wytargować.

Zobacz także: Warszawska oferta mieszkaniowa na portalu Fagora.pl – rynek wtórny

Z kolei wzrost jego poziomu mówi o poprawiającej się sytuacji sprzedających, ponieważ oznacza to mniejsze obniżki ceny początkowej, które oferowali oni kupującym. Punkt równowagi znajduje się nieznacznie poniżej poziomu 100 punktów. Wynika to z faktu, że naturalnym stanem rzeczy jest sytuacja, w której ceny ofertowe są nieco wyższe od transakcyjnych. Z jednej strony jest to spowodowane strategią sprzedających, którzy zwykle zostawiają sobie miejsce na obniżkę w trakcie negocjacji. Po części wynika to również z faktu, że osoby oferujące swoje mieszkania na rynku mają nieraz skłonność do przeceniania wartości swoich nieruchomości.

Przeprowadzona analiza transakcji lokalami mieszkalnymi z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A., wykazała, że we wrześniu najwyższe upusty wynegocjowały osoby zainteresowane najmniejszymi mieszkaniami. W wypadku takich lokali o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. kupujący mogli przeciętnie liczyć na obniżkę rzędu 4,5%. Trochę mniej, bo 4,1%, udało się wytargować nabywcom lokali o metrażu od 60 do 80 mkw. Chętni na najpopularniejsze jednostki mieszkalne, a więc te pomiędzy 40 a 60 mkw., musieli się zadowolić przeciętnym rabatem rzędu 3,6%. Co zaskakujące, w minionym miesiącu najmniej skłonni do oferowania upustów ceny byli właściciele największych lokali mieszkalnych. Osobom, które poszukiwały mieszkań o powierzchni ponad 80 mkw., udało się w wyniku negocjacji uzyskać średnią obniżkę na poziomie 1,4% wyjściowej ceny.

Zobacz także: Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji niż właściciele lokali. Fot. VAILLANT
Kupujący mieszkanie są w lepszej sytuacji niż właściciele lokali. Fot. VAILLANT

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama