| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycja w nieruchomości komercyjne

Inwestycja w nieruchomości komercyjne

Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału. Zainteresowanie tego typu inwestycjami stale rośnie. Czy lokata kapitału w nieruchomości komercyjne rzeczywiście się opłaca?

Polski rynek nieruchomości komercyjnych cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów w naszym regionie Europy. W pierwszej połowie tego roku zostały na nim zawarte transakcje o wartości 960 mln euro, a to o 23 proc. więcej niż przed rokiem.  Z raportu firmy Cushman & Wakefield  MarketBeat Polska-Jesień 2011 możemy się też dowiedzieć, że najbardziej atrakcyjny dla inwestorów jest sektor biurowy i handlowy. Szczególnie poszukiwane były nieruchomości biurowe, które stanowiły 55 proc. ogólnego wolumenu transakcji.

Wśród nabywców budynków biurowych dominowali inwestorzy niemieccy i austriaccy. Obiekty handlowe kupowali głównie inwestorzy brytyjscy i holenderscy. Rodzime podmioty miały marginalny udział w rynku.

Dobra inwestycja

Obecnie inwestorzy w Europie są bardziej skłonni kupować obiekty handlowe czy biura, zamiast lokować pieniądze w papiery wartościowe. Inwestowanie w tego typu nieruchomości uważane jest za bezpieczną alternatywę w czasie niepewnej sytuacji panującej na rynkach finansowych. Autorzy raportu MarketBeat Polska-Jesień 2011 uważają, że przy założeniu utrzymania się pozytywnego klimatu inwestycyjnego, w 2011 roku jest szansa na większą wartość transakcji niż w 2010 r., kiedy wynosiła 2 mld euro. Co więcej, według ekspertów CB Richard Ellis, obecnie w negocjacjach jest tyle transakcji, że roczne zakupy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych mogą osiągnąć wartość nawet 2,5–3 mld euro.

Zobacz także: Lion’s House – prestiżowe doradztwo nieruchomości

Mała ilość nowych biur

Zainteresowanie inwestowaniem w biurowce wzrasta, bo nasz rynek jest obecnie w dobrej kondycji. Współczynnik powierzchni niewynajętej na największym w kraju warszawskim rynku powierzchni biurowych spadł, jak podają analizy Jones Lang LaSalle, do poziomu 6,2 proc. Wobec ograniczonej podaży nowych powierzchni, eksperci spodziewają się dalszego spadku wskaźnika pustostanów i prognozują wzrost stawek czynszowych w stołecznych nieruchomościach biurowych.  

Od stycznia do czerwca w Warszawie oddano do użytku tylko cztery budynki o łącznej powierzchni 28,3 tys. mkw. To efekt spowolnienia gospodarczego w latach 2008–2009. Zdaniem analityków Jones Lang LaSalle do końca roku w Warszawie przybędzie 111,6 tys. mkw. biur. Jak oblicza DTZ do końca 2013 roku na stołeczny rynek trafi blisko 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.
Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »