REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tańsze mieszkania pod Warszawą

PRESTIGE PR
Tańsze mieszkania pod Warszawą zachęcają nabywców do zakupu nieruchomości na terenie aglomeracji warszawskiej. Fot. Xella Polska
Tańsze mieszkania pod Warszawą zachęcają nabywców do zakupu nieruchomości na terenie aglomeracji warszawskiej. Fot. Xella Polska
Xella Polska
Xella Polska

REKLAMA

REKLAMA

Tańsze mieszkania pod Warszawą zachęcają nabywców do zakupu nieruchomości na terenie aglomeracji warszawskiej. Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi pod Warszawą to także wynik ograniczeń związanych z finansowaniem zakupu mieszkań.

Drożejące i mniej dostępne kredyty hipoteczne są przyczyną tego, że wiele osób chętniej niż do tej pory decyduje się na zakup mieszkania w otaczających Warszawę mniejszych miejscowościach, w których ceny nieruchomości są dużo niższe. Skłaniają do tego również zmiany w „Rodzinie na Swoim”, które sprawiły, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć mieszkania spełniające nowe zasady programu i uzyskać dopłatę do kredytu.

REKLAMA

Analitycy Emmerson prognozują, że w najbliższym czasie zwiększy się jeszcze zainteresowanie nieruchomościami w strefie podmiejskiej Warszawy. Szczególnie dotyczyć to będzie miejscowości położonych najbliżej stolicy, skąd dojazd do centrum metropolii zajmuje nieraz mniej czasu, niż z peryferyjnych dzielnic znajdujących się w granicach miasta.

Zobacz także: Galeria Łodygowa – nowa inwestycja dewelopera Dolcan

REKLAMA

Dotąd także warszawiacy systematycznie wyprowadzali się za miasto. Świadczą o tym dane Głównego Urzędu Statystycznego. Szczególnie popularne są tereny na południowy zachód od stolicy. Statystyki wskazują, że w 2008 r. na skutek migracji w powiecie piaseczyńskim pod Warszawą przybyło 5020 osób, a w 2009 r. – 4535. W rejonie pruszkowskim saldo migracji w 2008 r. wyniosło 3349 osób, a w 2009 ten rejon zyskał kolejnych 3613 osób.

O kierunku migracji decyduje komunikacja. Dlatego deweloperzy starają się wybierać na realizację swoich inwestycji takie miejsca, z których dojazd do centrum Warszawy będzie najłatwiejszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Właśnie ze względu na możliwość szybkiego dotarcia do stołecznego Śródmieścia kolejką WKD kupujący chętnie wybierają naszą inwestycję w Piastowie. Projekt się podoba, cena również odpowiada naszym klientom, ale to przede wszystkim położenie Rezydencji Kościuszki kilkuset metrów od stacji szybkiej kolejki w największym stopniu decyduje o atrakcyjności inwestycji dla nabywców. Do centrum Warszawy można dojechać stąd w 15 minut – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu  i sprzedaży w Barc Warszawa S.A.   

3,9 tys. mieszkań w 120 inwestycjach

Z raportu opracowanego przez Emmerson możemy się dowiedzieć, że w lipcu tego roku w aglomeracji warszawskiej, poza samym miastem, można było kupić ponad 3,9 tys. mieszkań w 120 inwestycjach. Prawie co trzecie lokum było już gotowe, a pozostałe mają zostać oddane do końca 2012 roku. Większość mieszkań z tej oferty – ponad 2,5 tys. mogliśmy znaleźć w lewobrzeżnej części aglomeracji, to jest w powiatach piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim (ponad 64 proc. całkowitej oferty).


Zdecydowany prym na rynku pierwotnym wiedzie powiat piaseczyński. W lipcu br. było w nim dostępnych aż ok. 1,25 tys. nowych mieszkań, czyli prawie co trzecie znajdujące się w aglomeracji warszawskiej. Budowa prawie 60 proc. z nich była już zakończona. To właśnie w okolicach Piaseczna można było wybierać z największej liczby gotowych lokali, bo w pozostałych powiatach ich odsetek nie przekraczał 25 proc. Poza tym spory wybór mieli kupujący mieszkania deweloperskie w powiatach: pruszkowskim (1 071 mieszkań) i wołomińskim (916 lokali). 

5,5 tys. za mkw.

REKLAMA

Średnia cena nowych mieszkań w aglomeracji warszawskiej, wyłączając stolicę, wynosi 5,56 tys. zł/mkw. Analitycy Emmerson zwracają uwagę, że w lewobrzeżnej części aglomeracji przeciętna cena jest wyższa i sięga 5,8 tys. zł/mkw., zaś w części prawobrzeżnej kształtuje się na średnim poziomie 5,1 tys. zł/mkw.

Najdrożej jest we wspomnianym już ze względu na największą podaż powiecie piaseczyńskim. Tam musimy zapłacić średnio 5,9 tys. zł/mkw. Najniższe ceny są w powiecie mińskim (4,36 tys. zł/mkw.). Rozbieżność tych stawek o ponad 1,5 tys. zł/mkw. w większym stopniu związana jest dogodnymi połączeniami komunikacyjnymi poszczególnych rejonów z Warszawą, niż wynika z odległości danych miejscowości od centrum stolicy.

Zobacz także: Jak ożywić rynek mieszkaniowy – radzą pośrednicy w obrocie nieruchomościami

Z obliczeń Emmerson wynika, że w aglomeracji warszawskiej niemal połowę dostępnych mieszkań (48,4 proc.) można kupić w przedziale cenowym 5–6 tys. zł/mkw. Poza tym, co czwarte mieszkanie sprzedawane jest za 4–5  tys. zł/mkw. i podobna ilość w kwocie 6–7 tys. zł/mkw.

Zdecydowana większość inwestycji na obszarze wokół Warszawy oferuje mieszkania z segmentu popularnego. W ofercie rynku pierwotnego można też znaleźć nieliczne projekty apartamentowe. Cena wynosi w nich nawet powyżej 11 tys. zł/mkw. Z kolei najtańsze mieszkania można kupić w Wołominie w kwocie 3,3 tys. zł/mkw. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA