REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania – jakie kryteria bierzemy pod uwagę?

PRESTIGE PR
Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę głównie na cenę nieruchomości.
Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę głównie na cenę nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na cenę czy lokalizację lokalu. Jakie kryteria są dla nas najważniejsze przy zakupie nieruchomości?

Warszawiacy najchętniej wybierają dzielnice dobrze skomunikowane z centrum miasta, jak: Wola, Mokotów, Ursynów, Bemowo i Bielany. Wnioski zawarte w opracowaniu sporządzonym przez portal RynekPierwotny.com na podstawie ankiety prowadzonej od lipca do września br. wskazują na te rejony miasta jako najatrakcyjniejsze do zamieszkania w stolicy. Mokotów i Ursynów zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem kupujących, a Wola i Bemowo wybiły się na prowadzenie ze względu na licznie powstające tam inwestycje i przystępne ceny lokali.

REKLAMA

Mieszkanie maksymalnie za 500 tys. zł

REKLAMA

Poza lokalizacją do najważniejszych kryteriów wyboru należy cena. Aż 40 proc. osób poszukujących mieszkania nie wydałoby na nie więcej niż 500 tys. złotych. Poza tym warszawiacy nie chcą kupować kawalerek, a na swoje nowe lokum gotowi są poczekać nawet rok.

W całej oferty rynku pierwotnego najmniejszym powodzeniem cieszą się w Warszawie kawalerki. Dlaczego? Deweloperzy budują teraz mieszkania, operując coraz mniejszymi powierzchniami. W związku z tym metraż przeciętnej kawalerki niewiele różni się od powierzchni małego mieszkania dwupokojowego. Płacąc za kilka metrów więcej, mamy już wydzieloną sypialnię. Osoby, którym wystarczy jeden pokój to studenci czy młodzi single, ale oni zazwyczaj decydują się na wynajem.  

Zobacz także: Oszczędzaj, a szybciej kupisz mieszkanie

Największy popyt na mieszkania dwupokojowe

Nieustająco największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe (36,5 proc) i trzypokojowe (39 proc.). Według wskazań 40 proc. ankietowanych przez portal RynekPierwotny.com najlepiej, jeśli lokal miałby powierzchnię nie większą niż 60 mkw. Tak ukształtowany popyt utrzymuje się od początku kryzysu finansowego, a więc już od około trzech lat. O tego czasu zwiększa się grono nabywców zainteresowanych najmniejszymi lokalami ze względu na zmniejszenie się możliwości zaciągania w bankach kredytów na wysokie kwoty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mieszkanie o metrażu od 60 do 80 mkw. kupiłby już tylko co piąty potencjalny stołeczny nabywca. Z kolei nieruchomości powyżej 80 mkw. interesują 19 proc. ankietowanych poszukujących mieszkania. Takie preferencje mają swoje uzasadnienie. Zdarza się, że różnica w cenie między najbardziej pożądanym przez kupujących mieszkaniem 50-metrowym (51,5 mkw. wg lipcowych danych GUS), a lokalem o 10 czy nawet 20 metrów większym jest niewielka i całkowicie do zaakceptowania.

Najtańsze są największe mieszkania

REKLAMA

Jak podają analitycy Emmerson, w Warszawie najwyższa cena 1 metra kwadratowego na rynku deweloperskim dotyczy mieszkań o metrażu mieszczącym się w przedziale od 41 do 60 mkw., a więc tych najbardziej poszukiwanych. Jednak mimo wyższej stawki za mkw., całkowita cena lokalu mieszkalnego jest niższa. A to ma duże znaczenie w obecnej sytuacji, kiedy pożyczkobiorcy mają obniżoną zdolność kredytową.   

Najniższe stawki osiągają zaś mieszkania największe. Dodatkowo, to właśnie duże metraże najchętniej obejmowane są promocją przez deweloperów. Na rynku stołecznym można znaleźć atrakcyjne oferty cenowe szczególnie w przypadku dużych mieszkań, które zostały już oddane do użytkowania.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomość – jak zarobić?

Niskie ceny za metr w gotowych inwestycjach

Niektórym propozycjom warto się przyjrzeć bliżej, bo cena za metr jest w ich przypadku znacznie niższa, niż średnia obowiązująca w danej dzielnicy czy całym mieście. Przykładowo na zlokalizowanym na Bemowie, chętnie wybieranym teraz przez kupujących, Osiedlu Lazurowa przy ulicy Batalionów Chłopskich można kupić gotowe mieszkania w cenie od 6200 zł/mkw., podczas gdy średnia stawka dla tej dzielnicy jest znacznie wyższa. Na koniec sierpnia br. według danych serwisu GazetaDom.pl przeciętna cena w Bemowie wynosiła 7500 zł/mkw., a w całej Warszawie ponad 7900 zł/mkw.  

Jeśli więc wbrew obowiązującemu trendowi popytowemu możemy pozwolić sobie na zakup mieszkania większego niż standardowo teraz wybierane, należałoby poszukać atrakcyjnych ofert, rozpatrując także stawkę za metr kwadratowy. Okazyjne kupno większego lokalu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Każda późniejsza zmiana mieszkania na większe będzie wymagała znacznie więcej zaangażowania i wysiłku, choćby ze względu na konieczność spełnia szeregu formalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA