reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Sierpień: spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych

Sierpień: spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych

W sierpniu spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych niż w zeszłym roku. Mimo że ogólna liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest większa niż w lipcu, aktywność spółdzielni mieszkaniowych na rynku nieruchomości znacznie zmalała.

Budownictwo mieszkaniowe w sierpniu br., w porównaniu do ósmego miesiąca 2010 roku, odznaczało się polepszeniem aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Wzrosły one odpowiednio o 6,1% i 2,7%. Gorsze dane można obserwować w obszarze ilości nowo rozpoczynanych budów. Ich liczba spadła o 4,5%. Wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu były jednak lepsze niż przed miesiącem.

Większa liczba gotowych mieszkań

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań oddanych do użytkowania na tle wyników za pierwszych osiem miesięcy 2011 roku. W porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem spadła ona o 12,3%. Zeszłomiesięczny wzrost na poziomie 2,7%, wyróżnia się więc pozytywnie. W sierpniu oddano 10,8 tys. nowych mieszkań.

Zobacz także: Osiedle Alpha w warszawskich Skoroszach: dzień otwarty

Warto także zwrócić uwagę na wyniki działalności deweloperów. W sierpniu oddali oni do użytkowania o 1,4% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Pomimo spadku jest to jednak wynik znacznie lepszy niż w ostatnich miesiącach. Sumując bowiem wynik za okres od stycznia do sierpnia, zakończyli oni budowę 67,1 tys. mieszkań, co oznacza spadek aż o 23,1% względem analogicznego okresu 2010 r. Lepsze dane za sierpień mogą wynikać z faktu, że duża część inwestycji rozpoczynanych po kryzysie ma się ku końcowi. Oznaczałoby to, że najbliższe miesiące mogą przynieść wzrost dynamiki przyrostu liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Warto w tym kontekście przytoczyć także dane GUS, według których kumulacja liczby mieszkań oddanych do użytkowania przypada zazwyczaj na koniec roku.

Mniej inwestycji spółdzielni

Sierpień był drugim miesiącem z rzędu, który przyniósł spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W ósmym miesiącu było ich o 4,5% mniej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 14,5 tys. nowo rozpoczętych lokali. Znacznie gorzej na tym tle wypadają wyniki działalności spółdzielni. Rozpoczęły one budowę jedynie 166 nowych lokali. Oznacza to spadek względem sierpnia zeszłego roku o 63,6%. Dane za pierwszych 8 miesięcy tego roku są także o 52% gorsze niż w analogicznym okresie przed rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że spółdzielnie mieszkaniowe są niewielkim graczem na rynku, a więc nie mają dużego wpływu na obraz całego budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz także: Więcej kredytów na zakup nowych mieszkań

Znacznie większy wpływ mają decyzje podejmowane przez deweloperów. W ich przypadku sierpniowe wyniki działalności były lepsze niż obserwowane na całym rynku. Względem ósmego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem spadek liczby rozpoczynanych budów na poziomie 2,3%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 5 tys. nowych lokali. W tym kontekście trzeba pamiętać, że na rynku pierwotnym na nabywców czeka obecnie rekordowo wysoka liczba mieszkań. Warto też zwrócić uwagę na dynamikę tego zjawiska. Jak wynika z danych Home Broker,w ostatnich 12 miesiącach liczba lokali oferowanych przez deweloperów wzrosła o blisko 40% w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. W związku z tym, że liczba kupujących nie rośnie aż tak dynamicznie, zaostrza się konkurencja między firmami budującymi mieszkania, co ma przełożenie na spadek cen ofertowych nowych mieszkań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych. Fot. UWI Inwestycje S.A.
Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji mieszkaniowych. Fot. UWI Inwestycje S.A.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama