reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Warszawska oferta mieszkaniowa na portalu Fagora.pl – rynek wtórny

Warszawska oferta mieszkaniowa na portalu Fagora.pl – rynek wtórny

Portal Fagora.pl prezentuje oferty mieszkań tylko na wyłączność. Oznacza to, że nieruchomość jest zgłoszona wyłącznie do jednego biura i tylko jeden pośrednik w obrocie nieruchomościami odpowiada za jej sprzedaż. Jest on wskazany w umowie pośrednictwa. Umowa zobowiązuje pośrednika do wypromowania oferty i zainteresowania nią wielu potencjalnych nabywców.

W takim przypadku nieruchomość musi być dokładnie opisana, a zaproponowana cena – zaakceptowana przez strony umowy jako możliwa do uzyskania. Choć mamy tu do czynienia z cenami ofertowymi, to na ogół nie różnią się one znacząco od cen transakcyjnych. Aktualnie na portalu Fagora.pl oferta mieszkań w Warszawie jest bardzo bogata i obejmuje niemal wszystkie dzielnice stolicy.

Zobacz także: Dolcan organizuje targi mieszkaniowe

Poniższa tabela przedstawia strukturę ofert wg dzielnic, średnie ceny w tych dzielnicach, powierzchnię lokali oraz ich wiek. Wynika z niej, że najwyższe ceny metra kwadratowego są w Śródmieściu, gdzie jednocześnie znajdują się najbardziej wiekowe budynki. Gdyby przyjrzeć się już dokładnie poszczególnym ofertom, mamy tu najdroższe nieruchomości w starych kamienicach, w drogich i prestiżowych lokalizacjach, jak np. Stare Miasto, Mokotów i Śródmieście przodują w rankingach najbardziej pożądanych dzielnic. To plasuje je na pierwszych miejscach pod względem cen. Sprzedający bowiem znając atrakcyjność tych lokalizacji, żądają najwyższych cen. Konsekwencją w dobie kryzysu i ostrożności kupujących jest liczna oferta oczekująca na nabywców. Inaczej jest z Żoliborzem. To dzielnica stosunkowa niewielka, buduje się tam jak dotąd mało  – choć są prowadzone inwestycje docelowo nawet na 20 tys. mieszkańców (tzw. Żoliborz Południowy), ale jest tam niewiele  oddanych lokali, które mogłyby już trafić na wtórny rynek. O wysokich cenach Żoliborza decyduje nie tylko świetna lokalizacja, ale i niewielka podaż

. „Najmłodsze” lokale znajdziemy na Wilanowie (Miasteczko Wilanów) i Białołęce, bo to dzielnice, które powstawały w ostatnich dwudziestu latach.

Warto zauważyć, że prawie 40 proc. aktualnej stołecznej oferty to mieszkania wybudowane w 2000 roku i później. Najprawdopodobniej są to tzw. „inwestycje” czyli lokale kupione w celu późniejszej, zyskownej odsprzedaży. Część z nich znajduje się również w ofercie najmu albo jest już  wynajmowana. Można też przypuszczać, że do sprzedaży trafia już po 10-letnim okresie część zasobów budowanych za bardzo korzystną ulgę na wynajem. Ta ulga pozwalała odliczać wydatki na budowę od dochodu do opodatkowania, ale pod warunkiem, że lokal byłby wynajmowany przez co najmniej 10 lat. Ulgę zniesiono z dniem 1 stycznia 2001 roku, ale obowiązywała od lat 90. W ostatnich latach wielu lokalom skończył się 10 letni okres obowiązkowego wynajmowania. Wiele z tych mieszkań trafia teraz do sprzedaży na rynku wtórnym. 

Pożegnanie z „Rodziną na Swoim”, bo  nie ma ofert!

„Młode” lokale są też w dzielnicy Białołęka. Tu jednak za znacznie nisze ceny. Białołęka ze względu na trudności z dojazdem do centrum miasta i wciąż trwającą budową Mostu Północnego, postrzegana jest jako stosunkowo mało atrakcyjna dzielnica, co z pewnością znajduje wyraz w cenach. Ale nawet w tej dzielnicy, relatywnie najtańszej, żaden z lokali nie spełni warunku cenowego RnS – 0,8 wskaźnika wartości odtworzeniowej. Ceny tych lokali, często wykończonych i raptem kilkuletnich niejednokrotnie są droższe od sprzedawanych przez deweloperów w stanie wymagającym wykończenia.   

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Portal Fagora.pl prezentuje oferty mieszkań tylko na wyłączność. Fot. materiały prasowe
Portal Fagora.pl prezentuje oferty mieszkań tylko na wyłączność. Fot. materiały prasowe

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama